Gündem Haberleri

  Asbestleri temizlendi. Otopan geliyor

  A.A
  15.05.2008 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi Dönem Sözcüsü Ertuğrul Barka, söküm amacıyla Hollanda'dan Aliağa'ya gönderilecek Otopan gemisinin asbestten temizlendiğini bildirdi.

  Barka, Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesinde düzenlediği basın toplantısında geçen yıl geminin gelmesinin girişimlerini sonucu engellendiğini belirtti.
  Gemide geçen yıl 54 ton denmesine karşın 74 ton asbest tespit edildiğini anlatan Barka şu bilgileri verdi:

  “Girişimlerimiz sonucu gelmesi engellenen gemi, asbestten temizlendi. Sadece 830 kilo asbest kalan gemi haziranda Aliağa'da olacak. Zehirli Otopan temizlenmiş halde geliyor. Geminin bizim de talep ettiğimiz gibi önceden temizlenerek ve uluslararası yasal düzenlemelere uygun olarak gelmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Hem Hollanda hükümetine hem de tüm dünyaya Türkiye doğasının sahipsiz olmadığını gösterdik. Bu birleşmiş sivil mücadelemizin bir zaferidir. Ancak bu zaferin anlam kazanabilmesi, Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde tüm atıkların yönetimi ve gemilerin söküm sırasında denizden tamamen yalıtımı konusunda iyileştirmelere devam edilmesine ve sivil toplum kuruluşlarının ve sendikalarının da içinde bulunduğu kalıcı bir denetim mekanizmasının oluşturulmasına bağlı.”

  Toplantıya Uluslararası Gemi Sökümü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına katılan Erdem Vardar da “Otopan bir yasa dışı tehlikeli atık ticareti vakası iken tüm dünyaya örnek olması gereken çok önemli ve olumlu bir vaka haline gelmiştir” diye konuştu.

  Vardar, geminin özellikle erimiş kükürt taşımak için yapılmış bir  kimyasal madde tankeri olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin reddetmesinin
  ardından Hollanda Çevre Bakanlığının gemiyi 4 ay boyunca 40 kişilik ekibe temizlettiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı