Gündem Haberleri

  Artium’da Kış Müzayedesi

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Artium Sungur Sanatevi kuruluşunun 10. yılını 24 Şubat Perşembe günü saat 21.00'de düzenleyeceği ‘‘Kış Müzayedesi 2000''le kutlayacak. Yaklaşık 150 adet birbirinden değerli eserin satışa sunulacağı müzayedenin en önemli özelliği, Türkiye'nin önemli resim koleksiyoncularına ait eserleri bir araya getirmesi. Müzayedeye katılacak eserlerin sergilendiği Müzayede Tanıtım Sergisi ise 23 Şubat'a kadar ‘‘Artium Müzayede Salonu''nda görülebilir.

  Satışa sunulacak eserler arasında, Şakir Paşa ailesinden Şakir Paşa'nın üçüncü kızı, Türk soyut resim tarihinin önemli isimlerinden Fahrünnisa Zeid'in ‘‘Figürlü Manzara'', ‘‘Soyut Kompozisyon'' ve ‘‘Kafe'' adlı resimleri; Şakir Paşa'nın en küçük kızı, gravür sanatçısı Aliye Berger'in eserleri; Aliye Berger'in torunu, ünlü seramik sanatçısı Füreya Koral'ın ‘‘Seramik Tabletleri''; F. Zeid'in oğlu, soyut resimleriyle tanınan Nejad Melih Devrim'in ‘‘Soyut Kompozisyon'' ve ‘‘İnteriör''ü; Abidin Paşa ailesinden Ali Dino-Arif Dino-Abidin Dino kardeşlerin eserleri yer alıyor.

  Ayrıca müzayedede Klasik Dönem Türk Resim Sanatının seçkin isimlerinin eserlerini de görmek mümkün: Harbiyeli ressamlarımızdan Hasan Rıza'nın ‘‘1906 Tarihli Peyzaj''ı; ilk empresyonist ressamımız, Türk Renoir'ı olarak adlandırılan Nazmi Ziya'nın ‘‘Peyzaj''ı; Sanayi-i Nefise'nin ilk mezunlarından Osman Asaf'ın suluboya ‘‘Peyzaj''ı; Namık İsmail'in ‘‘Rüstem Paşa Cami'', ‘‘Sedire Uzanan Kadın'' ve ‘‘Kayıklar'' adlı eserleri; Civanyan'ın ‘‘Peyzaj''ı; empresyonist ressamlarımızdan Hamit Görele'nin ‘‘Kanun Çalan Kız'' ve ‘‘Yelkenler''i; Ali Avni Çelebi'nin ‘‘Plaj ve İnsanlar''ı gibi...

  Çağdaş Türk Resim Sanatı'nın önemli isimlerinin eserleri de müzayedede yer alıyor: Bunlar arasında, kendi adıyla anılan kuşağın temsilcisi İbrahim Çallı'nın ‘‘Karakalem Çalışmaları''; empresyonist espri içinde realist çalışan Feyhaman Duran'ın ‘‘Günbatımı''; Akademik izlenimci Hasan Vecih Bereketoğlu'nun ‘‘Peyzaj''ı; Türk resminin İntimist grubu içinde yer alan Eşref Üren'in ‘‘Çocuk Portresi'' ve ‘‘Kurtuluş Parkı''; D Grubu kurucu üyelerinden Cemal Tollu'nun ‘‘Nü, Banyodan Sonra'' adlı eseri; yine D Grubundan Bedri Rahmi Eyüboğlu, Zeki Faik İzer ve Arif Kaptan'ın eserleri; Müstakiller Grubundan Cevat Dereli; figüratif ressam Hakkı Anlı; Fikret Mualla, Selim Turan, Cihat Burak, Necdet Kalay, Sabri Berkel, İbrahim Balaban'ın eserleri bulunuyor.

  Müzayedede günümüz sanatçılarından Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz, Ömer Uluç, Komet, H. Cahit Derman ve Burhan Uygur'un eserleri de yer alıyor.

  Artium Müzayede Salonu, Teşvikiye Bostanı Sok. Orjin İş Hanı, No: 15/2, Nişantaşı. Tel: (0212) 291 01 31-32

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı