Gündem Haberleri

  ARTIK SIR DEĞİL / YASEMİN ÇONGAR

  Hürriyet Haber
  23.07.2012 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar'ın Hemen Kitap'tan çıkan ' Artık Sır Değil' isimli kitabı, daha 1'inci baskıda 10 bin adet basılarak raflardaki yerini aldı.

  WikiLeaks'ın elde ettiği on bir bin Amerikan belgesinden yararlanılarak hazırlan kitapta, ilk kez açıklanan orijinal belgeler yer alıyor!

  Oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcı bir girişle başlayan kitap, Yasemin Çongar’ın WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assange ile 1 yıl önce İngiltere’nin küçük bir kasabasında Ellingham Malikanesi’nde yaptığı çok özel bir görüşmeyi ilk sayfalarına taşıyarak, okuyucuya sayfalar ilerledikçe çok daha fazla sırlar vereceğini adeta ispatlıyor.

  Özellikle sivil-asker ilişkilerinin uzun yıllardır çok dikkatli bir biçimde Amerikalı diplomatlar tarafından gözlendiği ve bunlarla ilgili çok detaylı raporların devamlı Amerika’ya kripto edildiği, kitaptaki belgelerde ortaya konuyor.

  Derin Devlet, MGK, Genelkurmay, Jitem ve Ergenekon konularında son derece şaşırtıcı belgelerin yer aldığı kitapta; Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül hakkında da ilk kez açıklanan belgeler bulunuyor.

  Ilımlı İslam ve Fethullah Gülen cemaati hakkında da belgelere yer veren kitap; Kürt siyasetini ve başta Leyla Zana olmak üzere siyasi aktörlerini de Amerikalı diplomatların orijinal kriptolarıyla sayfalarına taşımış.
   
  Hrant Dink ve Orhan Pamuk gibi kişisel dosyaların da bulunduğu kitap ilerleyen bölümlerde sınırların dışına da çıkıp; Irak Savaşı, Çuval olayı, İsrail, Suriye ve Avrupa Birliği hakkında da ilk kez açıklanan Amerikan belgelerine sahip.

  Kitabın şaşırtan sürprizi, son sayfalarına taşınmış. Amerikalı diplomatların üstlerine “Ankara” kod adıyla geçtikleri kriptoların bire-bir İngilizce kopyaları, son sayfalarda okuyucuya sunulmuş.  

  Yasemin Çongar’ın “Artık Sır Değil” kitabı, gündemde yaratacağı etkiyle yazın sıcak günlerini daha da ısıtacağa benziyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı