Gündem Haberleri

  Artık bütün güç onda

  Hürriyet Haber
  14.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muhammed Mursi’nin radikal kararları önceki gece başkent Kahire’yi hareketlendirdi. Arap Baharı’nın sembolik mekânı Tahrir Meydanı’nda toplanan çok sayıda gösterici, cumhurbaşkanı lehine slogan attı. Tahrir bu gösterilerle bir eğlence meydanına dönüştü.

  Mübarek sonrası Mısır’ın ilk cumhurbaşkanı Mursi, en üst düzey askerleri emekli edince gözler yine Kahire’ye çevrildi. Mısır siyasi çevreleri gelişmelerden memnun, ancak yeni atananların  İhvan hareketine yakın olduğunu savunanlar da var.

  MISIR tarihinde ilk defa seçilmiş bir cumhurbaşkanının üst rütbeli askerleri emekliye sevk etmesi, bu ülkedeki siyaset sınıfından olumlu not aldı. Farklı siyasî kanada mensup isimler, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve Genelkurmay Başkanı Sami İnan’ı görevden almasını, kurulmakta olan yeni rejimin bir yansıması olarak görüyor.

  Mısır’ın önde gelen siyasetçilerinden Muhammed El Baradey, Mursi’nin kararını savunarak, bunun, demokrasi adına doğru bir adım olduğunu söyledi. Ancak El Baradey yürütme ve yasama gücünün şu anda Cumhurbaşkanı’nda olduğunu anımsatarak, bunun geçici bir durum olmasını umduğunu da ifade etti.
  Bekâret testini savunmuştu

  Mısır’daki bu gelişmelere ilişkin şüphe dolu yorumlar da var. Tantavi’nin yerine getirilen General Abdülfettah El-Sisi’nin Müslüman Kardeşlere yakın olduğu öne sürülüyor.  El-Sisi, Tahrir’deki kadın protestocuların bekâret testine tâbi tutulmasını savunmuştu. ABD’nin ise Mısır’daki değişimden rahatsız olmadığı söyleniyor. Washington Post yazarı David Ignatius, internet sitesinde yayımlanan yazısında, ABD’nin bu kararları, artık popülerliğini yitirmiş figürlerin indirilmesi olarak gördüğünü ileri sürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı