GeriGündem Artık AB korumasındalar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık AB korumasındalar

Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ile Türkiye'deki tüm ev hayvanları Avrupa Komisyonu'nun güvencesi altına alındı. Ev hayvanlarının sokağa terk edilmesi ve 16 yaşın altındakilere satılması yasaklandı.

Resmi Gazete'de dün yayımlanan, ancak 6 ay sonra yürürlüğe girecek olan sözleşme ile hayvanların refahı için temel kurallardan, nasıl muhafaza edileceklerine; üretim koşullarından, cerrahi operasyonlara kadar her alanda yapılacaklar, standartlara bağlandı. Hayvanların refahının ve yaşam standartının yükseltilmesi için her türlü önlemin alındığı sözlemede, ev hayvanlarına gereksiz acı veya ısdırap verici hareketler yasaklandı.

SOKAK, YASAK

Büyük bir hevesle satın alınıp daha sonra bakılamadığı için sokağa terk edilen ev hayvanları için önlem alındı. Sözleşmeyle ev hayvanlarının terk edilmesi de yasaklandı. Ev hayvanını muhafaza eden veya bakımını kabul eden kişi, hayvanın sağlığı ve refahını sağlamaktan, özellikle yeterli gıda ve su vererek, hareketi için uygun imkanları temin etmekten sorumlu tutuldu.

AİLE ONAYI ŞART

Ev hayvanlarının 16 yaşın altındaki kişilere satışı yasaklandı. Satış için 16 yaşın altındakilerin ebeveynlerinin veya ebeveyn sorumluluğu taşıyan insanların açık onayının alınması zorunluluğu getirildi. Sözleşmeyle hayvanların ticaretini, ticari amaçla üretimini yapan, barındıran veya hayvan barınağı yapanların bu faaliyetini yetkili makama bildirmeleri şarta bağlandı.

GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞMEYECEK

Hayvanın dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan cerrahi müdahaleler de yasaklandı. Yani bundan sonra kimse hayvan daha güzel gözüksün diye kulak ve kuyruğunu kestiremeyecek. Rahatsız olduğu için ses tellerini aldıramayacak, tırnak ve dişlerini sökemeyecek. Bu yasaklamalar, veteriner hekimin veterinerlikle ilgili tıbbi sebepleri veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici bir unsur olduğunda ancak aşılabilecek.

SÖZLEŞME YAPILDI

Acil durumlar dışında bir ev hayvanı ancak bir veteriner hekim veya başka bir yetkili tarafından öldürülebilecek. Hayvanları boğmak, hayvanlara zehirli madde ve ilaç vermek ve ani şuur kaybı meydana getirmeden elektrikle öldürmek kesinlikle yasaklandı. Sözleşme başı boş hayvanlara yapılacak uygulamayı da standartlara bağladı. Buna göre; hayvanlar yakalanacak ise bunun fiziksel ve manevi olarak en az seviyede acı verecek şekilde gerçekleşmesi sağlanacak. Ayrıca Avrupa Konseyi ile Türkiye arasında gerçekleştirilen bu sözleşmede taraflar, ev hayvanlarının ödül, hediye veya ikramiye olarak verilmesinin engellenmesi konusunda halkı bilinçlendirmeyi kararlaştırdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle