Gündem Haberleri

  Artan işsizlik, Obama üzerindeki baskıyı artıyor

  Financial Times
  09.11.2009 - 16:17 | Son Güncelleme:

  Financail Times’ta yayımlanan bir haber analize göre, işsizlik oranın yüzde 10'un üzerine çıkması, Obama'nın üzerindeki baskıları artırken, hükümete olan güveni azalttı.

  Financail Times’ta “Presssure on Obama mounts after jobless rise” başlığıyla yayımlanan haber analizde, Cuma günü açıklanan verilerde, işsizlik oranının 26 yıl sonra yeniden çift haneli rakamlara yükselmesinin, ülkeyi bekleyen ekonomik tehlikelerin altını çizdiği belirtildi. Haber analizde ayrıca, artan işsizlik oranının, Başkan Barack Obama’yı siyasi ve ekonomik sıkıntılara sürükleyebileceğine dikkat çekildi. 

   

  New Jersey ve Virginia valiliklerini kaybeden Demokratik Parti için Cuma günü açıklanan işsizlik rakamlarının ikinci bir darbe olduğunun altı çizilen haber analizde, partinin oy kaybetmesinin nedeninin bağımsız oyların, Demokratlardan Cumhuriyetçilere kaymasından kaynaklandığı belirtildi. Oyların kaymasının en büyük etkeni olarak ise yönetim izlediği ekonomi politikaları örnek gösterildi.

   

  Meclis’te merkezde yer alan milletvekilleri de oy verenlerin kendi ekonomik sorunlarıyla boğuştuğu bir zamanda, yönetimin neden sağlık reformu ve karbon ücretlendirmesi gibi konulara çok fazla zaman harcadığını sorgulayarak, Obama'nn politikaların eleştirdiği de yazıda belirtilen konular arasında yer aldı..

   

  OBAMA’YA VERİLEN DESTEK DEVAM EDİYOR

  Haber analizde, Obama’nın kişisel desteğinin halen yüksek olduğunun altı çizilirken, ABD Başkanın görevi devralmasından bu yana, oy verenlerin hükümete olan güvenlerinde bir azalmanın görüldüğüne dikkat çekildi. Konu hakkında görüşlerine başvurulan Brookings Institution'da görey yapan siyaset bilimi uzmanlarından Bill Galston konu hakkında şu yorumu yaptı: “Demokratlar, sağlık reformuna, reformdan vazgeçemeyecek kadar çok yatırım yaptı. Ancak, reformun uygulamaya geçmesiyle, oy verenlerin gelecek beklentilerinden ne gibi değişikliklerin olacağı belirsiz.”

   

  YÖNETİME OLAN GÜVEN AZALIYOR

  Obama’nın siyasi alanda karşısına çıkan sıkıntıların yeni iş alanları yaratma konusunda her iki tarafından da herhangi bir planının olmamasıyla pekiştiğine dikkat çekilen haber analizde,  Obama'nın yaklaşık 700 bin ABD’liye haftada 300 dolarlık geçim yardımının yapılacağı bir planın altına imza attığı belirtildi. Bu planın aynı zamanda ilk kez ev alacaklara 8 bin dolarlık yardım sağladığına da dikkat çekildi.

   

  Başkan Obama’nın istihdam ve ülke alt yapısı için yeni vergi indirimleri yapmayı planladığına dair açıklamalar yaptığına dikkat çekilen yazıda, kamuoyunun yönetimin 787 milyar dolarlık teşvik paketiyle 1 milyon kişilik istihdam yaratma iddiasına şüpheyle yaklaşmasıyla da birlikte, Obama’nın ekonomiyi canlandırmak için ikinci bir büyük ölçekli canlandırma paketi yaratamadığı belirtildi.

   

  Yazıda konu hakkında görüşlerine başvurulan Beyaz Saray’a danışmanlık yapan Demokrat bir ekonomist şu yorumu yaptı: “Tartışmada dikkat çeken konu her iki partinin de istihdam yaratma konusunda fikir üretememesi ancak Demokratların en azından bütün kapıları çaldıkları söylenebilir.”

   

  Yazının son kısmında, Beyaz Saray’ın öne sürdüğü yeni istihdam vergi indirimlerinin etkinliğine yönelik de bir tartışmanın baş gösterdiğine dikkat çekilirken, bazı yetkililerin harcanan her beş dolardan dördünün istihdam yaratmaya harcanmasına şüpheyle yaklaştıkları da belirtildi.

   

  Yazıda ayrıca, gelecek Ocak ayı bütçe planlamasına dair da tartışmaların baş gösterdiğine değinildi. Haber analize göre analistler, bütçenin daha düşük cari açık ya da dolar ve tahvil piyasaları üzerindeki risk baskına bağlı kalması gerektiğine inanıyor. 

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı