Gündem Haberleri

  Artan gıda fiyatları Asya’da toplumsal gerginliğe neden olur

  Hürriyet Haber
  05.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Japonya Maliye Bakanı Fukushiro Nukaga, dünyadaki yoksulların üçte ikisine ev sahipliği yapan Asya’da, iki katına çıkan buğday ve pirinç fiyatları nedeniyle toplumsal gerginliklerle karşılaşma riskinin arttığını söyledi.

  Nukaga, Asya Kalkınma Bankası’nın yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, birçok yöneticinin, artan yiyecek fiyatlarını sınırlayabilmek için sübvansiyonlar ve ihracat kısıtlamaları getirdiğini ifade etti. Bu uygulamaların, küresel piyasalarda fiyatların kızışmasına yol açtığını belirten Nukaga, bundan da nüfusun en yoksul kesiminin özellikle de kırsal kesimdekilerin etkilendiğini vurguladı.

  Japonya Maliye Bakanı Fukushiro Nukaga, iki katına çıkan buğday ve pirinç fiyatları nedeniyle toplumsal gerginlikler ve emniyetsizliklerle karşılaşma riskinin arttığını söyledi. Asya Kalkınma Bankası verilerine göre, Asya-Pasifik Bölgesinde yaşayan en yoksul kesim gelirlerinin yüzde 60’ını yiyeceği, yüzde 15’ini ise yakıta harcıyor. Bölge halkı için bu malların fiyatlarındaki artış, yaşamsal önem taşıyor. Son zamanlarda fiyatları bir kaç katına çıkan gıda ürünleri bir süredir dünyada ’gıda savaşları’ çıkabileceği şeklinde değerlendiriliyordu. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Japonya’nın Maliye Bakanı Nukaga’nın uyarıları Asya Kalkınma Bankası’nın yıllık toplantısındaki en çarpıcı sözler oldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı