Gündem Haberleri

  Arşivlerinize girin gerçeği görürsünüz

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tantan esrarengiz konuştu

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Umut Operasyonu'yla ilgili ilk kez açıklama yaptı. Ancak Tantan'ın sözleriyle, açıklamasını tam bir bulmacaya dönüştürdü. Tantan, ‘‘Arşivlerinize girerseniz, arşivler sizi gerçeğe götürebilir’’ dedi.

  MUMCU ve Kışlalı operasyonları, Başkent'e sıcak saatler yaşatırken, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, dün gazetecilere esrarengiz polisiye öykülerini hatırlatan, ilginç açıklamalar yaptı.

  Tantan'ın gazetecilerin sorusu üzerine, ilk kez Başbakanlık'ta bir açıklama yapması da dikkat çekti.

  Tantan, dün gazetecilerin soruları üzerine ‘‘Biraz sabırlı olursanız, ülkemizde yıllardan beri nüfuz casusluğu yapan insanları yakından tanıma şansı elde edilebilir’’ dedi. Tantan'ın bu sözleri, kulislerde, ‘‘Suikastlarda parmağı olan İran ajanları ya da dini suistimal edenlerle ilgili üstü örtülü ve imalı bir mesaj’’ olarak yorumlandı.

  Tantan'ın Başbakanlık'ta Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile yaklaşık bir saat görüştükten sonra ikinci kez Başbakanlığa gelmesi ‘‘esrarengiz’’ havayı iyice koyulaştırdı.

  NÜFUS CASUSLUĞU

  İçişleri Bakanı Başbakanlık'tan ikinci çıkışında gazetecilerin ‘‘Nüfuz casusluğunu biraz açar mısınız’’ sorularına gülümseyerek, ‘‘Nüfus, ‘z' harfi ile değil ‘s' harfi ile...’’ demesi, yorumları tam bir bulmacaya dönüştürdü.

  Tantan'ın, ‘‘Diğer faili meçhuller çözülecek mi?’’ sorusuna verdiği yanıt da ilginç oldu:

  ‘‘Operasyonlara, sadece faili meçhul olaylar düşüncesi içinde yaklaşırsanız yanılgıya kapılırsınız.’’

  Tantan bu uyarısını açıklaması boyunca iki kez yineledi.

  NEDEN PEŞ PEŞE ÇÖZÜLDÜ ?

  ‘‘Olaylar neden şimdi ve peşpeşe çözüldü?’’ sorusuna da Tantan, yine esrarengiz bir biçimde gülümseyerek karşılık verdi:

  ‘‘Arşivlerinize girerseniz, arşivler sizi gerçeğe götürebilir. Arşivlere girmeniz lazım.’’

  Tantan, İran bağlantısı ile ilgili somut bir delil olup olmadığına ilişkin bir soruyu da ‘‘Zamanı gelince o konuda herşey açıklanacaktır’’ yanıtını vermekle yetindi.

  Kışlalı cinayeti zanlıların yakalandığına ilişkin haberler hatırlatıldığında ise Tantan, çalışmaların sürdürüldüğünü, zamanı gelince DGM Savcılığı'nın evrakı tamamladıktan sonra bir açıklama yapacağını söyledi. Tantan, ‘‘Failler elinizde öyle mi?’’ sorusuna ise çalışmaların son derece yoğun ve gizli olduğunu yineleyerek, ‘‘Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Kendinizi rahat tutun biraz. Biraz güvenli hissedin. Önemli olan çalışmaların sağlıklı ve disiplinli ilerleyebilmesi için değerli basın mensuplarının aynı duyarlılık içerisinde hareket etmelidir’’ yanıtını verdi.

  Biraz sabırlı olun

  Başbakan Bülent Ecevit'i ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ı son gelişmeler konusunda Başbakanlık'ta bilgilendiren Sadettin Tantan, çıkışta gazetecilerden sabır istedi. Tantan Sincan'da ortaya çıkan ikinci cephanelikle ilgili son gelişmelerle ilgili soruları da şöyle yanıtladı:

  ‘‘Gizli yürütülüyor. Biraz sabırlı ve rahat olursanız hem halkımız bir takım gerçekleri öğrenme şansı elde edebilir, hem de ülkemizde yıllardan beri nüfuz casusluğu yapan insanları yakından tanıma şansı elde edilebilir. Bu operasyonlara sadece faili meçhul olaylar düşüncesi içinde yaklaşırsanız yanılgıya kapılırsınız. Bu konuda güvenlik güçlerimiz son derece detaylı bir çalışma yürütmektedir. Onun için biraz sabırlı ve rahat olmanızda fayda var. Benim söyleyeceklerim bu kadar.’’

  Tantan susuyor Yılmaz konuşuyor

  İÇİŞLERİ Bakanı Sadettin Tantan, Ahmet Taner Kışlalı suikastı zanlılarıyla ilgili resmi bir açıklama yapmazken, haber Akdeniz'den geldi.

  Turizm bölgelerindeki gezisini sürdüren ANAP Lideri Mesut Yılmaz, dün Tantan ile telefonla görüştü.

  Telefon görüşmesinde Yılmaz, Tantan'a, ‘‘Kışlalı suikastı zanlılarının yakalandığı doğru mu?’’ sorusunu yöneltti, Tantan da ‘‘Doğru’’ yanıtını verdi.

  Yılmaz, Ahmet Taner Kışlalı suikastıyla ilgili gelişmelerin olumlu gittiğini belirterek, Tantan'ın bir-iki gün içinde kesin açıklama yapacağını söyledi. Turizm yörelerine yaptığı geziyi sürdüren Yılmaz, dün Antalya'da gazetecilerin soruları üzerine, sabah Tantan'la görüşüp bilgi aldığını söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu: ‘‘Biz zaten bütün faili meçhullerin aydınlığa çıkarılmasını istemiş ve beklemiştik. Tahminlerim beni yanıltmadı. Hizbullah Operasyonu başladığında faili meçhullerin aydınlanacağına inanıyordum. Bu cinayet de bunun bir halkasıdır. Bazı çalışmalar yapılıyor, bunların peşinden diğerleri de gelecektir.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı