Gündem Haberleri

  Arşiv timi tarih avında

  Hürriyet Haber
  13.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı'nın bodrum katında yarım yüzyılı aşkın süredir unutulan cumhuriyet dönemi hakimlerinin sicil dosyalarına ve eski yazıyla kaleme alınan bazı belgelere sonunda sahip çıkıldı.

  Uzmanlar, onlarca yıldır bodrum katında kapalı kalan ‘gizli’ belgeleri temizleyerek üzerlerindeki bilgileri bilgisayarlara, belgeleri ise özel arşive aktarıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk hakiminin teşekkürlerle dolu sicil dosyası ve tarihe ışık tutacak olan birçok belge, özel giysili ve maskeli görevliler tarafından temizleniyor. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Hürriyet'e, Adalet Bakanlığı'nda yeniden yapılanma ve bilgisayara geçiş döneminin vaktinin geldiğini belirterek şu bilgiyi verdi:

  ‘‘Arşivlerimizi çağın şartlarına uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu bir temizlik hareketi değil, tarihe sahip çıkmak ve bir taraftan da bakanlığımızın daha modern bir şekilde çalışmasını, süratli çalışmasını sağlamaktır. Yeniden yapılanma, bakanlığımızın tüm birimlerinin bilgisayar sistemine geçmesi ile devam edecek.’’

  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile temasa geçildiğini belirten Sungurlu, belgelerin Keçiören Çocuk Islah Evi'ne taşınarak uzman kişilerce temizlenip tasnif edileceğini söyledi. Tarihi özelliği olan belgelerin Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne, diğerlerinin ise İncesu'daki kurum arşivine gönderileceğini dile getiren Sungurlu, ‘‘Arşivlerimizde neler bulunduğunu tam olarak bilemiyoruz. Sicil dosyalarının dışında başka evraklar da olabilir’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı