Gündem Haberleri

  Arnavutluk Cumhurbaşkanı'ndan Sarıgül'e ziyaret

  A.A
  05.05.2010 - 17:30 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Türkiye Değişim Hareketi lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü ziyaret etti.

  Sarıgül'ü Şişli Belediyesindeki makamında ziyaret ederek, çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunan Topi, daha sonra belediye meclisinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kendisine gösterilen sıcak ilgiden çok memnun olduğunu belirterek, Türkiye'ye ilk defa 18 yıl önce geldiğini, daha sonra 2008'de Cumhurbaşkanı olarak ziyarette bulunduğunu, bu sıcak ilgiyi her gelişinde hissettiğini söyledi.

  Topi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de ülkesini ziyaret ettiğini, bu ziyaretin iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine büyük katkıda bulunduğunu vurgulayarak, Arnavutluk'un NATO'ya girmesinde Türkiye'nin büyük desteğini gördüklerini ifade etti.

  Şişli Belediyesi'nin mükemmel bir şekilde organize olarak faaliyet gösterdiğini fark ettiğini kaydeden Topi, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da pekiştirmek açısından önemli bir adım olduğunu vurguladı.

  Topi, Arnavutluk'un en sıkıntılı dönemlerinde Türkiye'nin yardım elini uzattığını, bunun da iki ülke arasında önemli bir dostluk köprüsü oluşturduğunu söyledi.
  İki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek ve ileriye taşımak gerektiğini ifade eden Topi, "Türkiye'de yaşayan Arnavut kökenli Türk vatandaşları, iki ülke arasında sıkı bir dostluk ve kardeşliğin oluşmasına büyük bir katkı sağlamıştır, ama bize düşen bunu ileriye taşımaktır. Arnavutların gerek turizm gerekse sağlık turizmi açısından ilk tercihi Türkiye'dir. Türkiye'ye geldiğimde kendimi evimde gibi hissediyorum. Arnavutluk ve Türkiye gelişmek ve barış için daha çok mücadele etmelidir" diye konuştu.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Arnavutluk ve Türkiye arasında tarihten gelen bir yakınlık bulunduğunu belirterek, "Bu temaslar yakınlığımızı daha da güçlendirecektir" dedi.

  Osmanlı döneminden bu yana Türkiye'de yaşayan çok sayıda Arnavut yurttaş bulunduğunu söyleyen Sarıgül, "Türkiye-Arnavutluk ilişkileri, sayın Topi'nin ziyaretinden sonra daha da gelişecektir. Bu ziyaret, bölge barışı açısından da büyük önem taşıyor. İki ülkenin ticari ilişkilerini geliştirmesi de barışın en önemli teminatıdır. Bölge barışı için çabalarımızı bundan sonra daha da artıracağız" diye konuştu.

  Topi, Arnavutluk'a davet ettiği Sarıgül'e, Tiran'daki tarihi saat kulesinin minyatür heykelini armağan etti. Mustafa Sarıgül de Topi'ye Şişli ilçesinin anahtarını sembolize eden şükran plaketi sundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı