Gündem Haberleri

  Armutlu'da 200 hektar yandı

  Emre KOŞAK- Faruk KAHRAMAN/YALOVA, (DHA)
  24.08.2009 - 11:05 | Son Güncelleme:

  YALOVA’nın Armutlu İlçesi’nde dün başlayan orman yangını, 12 saat süren çalışma sonrası bugün saat 02.30 sıralarında kontrol altına alınıp söndürüldü.

  Yangın sırasında ‘Özturunç Sitesi’ndeki 40 yazlık ev yandı’ diye açıklama yapan Yalova Valisi Mehmet Ersoy, kendisine yanlış bilgi verildiğini belirterek, “Yangında tek sevindirici gelişme, bana verilen bilginin yanlış olması. Çıkan yangında Özturunç Sitesi yanmadı” dedi.
  Yalova’nın Armutlu İlçesi’ne bağlı Hayriye Köyü’nde dün saat 14.30 sıralarında bir evin önündeki çayırlık alanda başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Kontrol altına alınamayan alevler, Bursa’nın Gemlik İlçesi’ne bağlı Fıstıklı ve Kapaklı sahillerindeki kızıl çam, fıstık çamı ağaçlarının bulunduğu bölgeye sıçradı. Alevlerin Fıstıklı- Kapaklı arasında bulunan yaklaşık 50 yazlık konutun bulunduğu binalara yaklaşması korkuya neden oldu. Bu sırada Yalova Valisi Mehmet Ersoy'un, kendisine verilen yanlış bilgi sonucu ‘Özturunç Sitesi’nde bulunan 40 evin tamamen yandığını’ açıklaması paniğe neden oldu. Yangın devam ederken Vali Ersoy, bir süre sonra da kendisine verilen bilginin yanlış olduğunu öğrendiğini belirterek, “Yangında tek sevindirici gelişme, bana verilen bilginin yanlış olması. Özturunç Sitesi yanmadı” dedi. Bu açıklama, sitede oturan yakınlarına ulaşamayanları rahatlattı.

  Deniz kenarına kadar ilerleyen yangın, çıkışından 12 saat sonra kontrol altına alındı. 18 Arazöz, 10 dozer ve gündüz 3 helikopterin katıldığı söndürme çalışmalarında, 35 bin 667 fıstık çamı, 19 bin 936 kızılçamın bulunduğu bölgede 200 hektar alan yandı.

  YANAN AĞAÇLAR DEĞERLENDİRİLECEK

  Bursa Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, yanan ağaçların kesilerek değerinin altında özellikle sunta sektörü gibi sanayi kuruluşlarına satılacağını, yerine ise yenilerinin dikileceğini belirtti.

  Girgin, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde dün başlayıp Bursa’nın Büyükorhan ilçesi sınırlarına kadar sıçrayan yangında ise 20 hektar kızılçam alanının yandığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı