Gündem Haberleri

  Arkeolog polisler tek tek yakaladı!

  Çetin AYDIN/İSTANBUL
  24.08.2017 - 12:50 | Son Güncelleme:

  İstanbul Kapalıçarşı'da kaçak tarihi eser bulunan bir dükkana baskın düzenlendi. Arkeoloji mezunu polislerin yaptığı aramalarda Fenike ve Roma ve Selçuklu Dönemi'ne ait eserler ele geçirildi.

  Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin istihbarat çalışmasında Kapalıçarşı'daki antikacıda kaçak tarihi eser bulunduğu bilgisi alındı. Arkeolog polisler tek tek yakaladı
   Yapılan teknik ve fiziki takip çalışması sonrasında, dükkana operasyon düzenlendi. Operasyonda işyeri sahibi Y.Ç. gözaltına alındı.

  GÖZYAŞI ŞİŞELERİ


  Baskın sonrası Kaçakçılık ekipleri arasında yer alan arkeoloji mezunu polisler devreye girdi. İşyerindeki kaçak tarihi eserleri tek tek belirledi. Aramalarda, Roma Dönemi'ne ait 2 bin yıllık 49 gözyaşı ve kozmetik şişesi, haç işlemeli tarihi bazalt kaya, gümüş sikkeler, bir anfora ve içleri sır kaplamalı 2 tabak, brozdan yapılmış takı eşyaları ele geçirildi.

  NADİDE PARÇALAR

  Ele geçirilen ürünler arasında 2 bin 700 yıllık Fenike Dönemi'ne ait 2 gözyaşı şişesi ile Selçuklu dönemine ait bir seramik sürahi dikkat çekti. Fenike usulü pişmiş topraktan yapılan gözyaşı şişelerine Türkiye'de çok nadir rastlandığı belirtildi. Ele geçirilen, minyatür işlemeli sürahinin de nadide parçalar arasında olduğu bildirildi. Operasyonda ele geçirilen ürünler, incelemek üzere İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne gönderildi.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

  Etiketler: arkeolog , Polis
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı