Gündem Haberleri

  Arkadaşlarını vurdular

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde jandarmaya sığınmak isteyen bir PKK'lı ile önceki gün TAYAD'ın ‘‘jandarma öldürdü’’ açıklaması yaptığı bir DHKPC-'li, tutuklu eylemciler tarafından vuruldu. Biber gazıyla sona erdirilen eylemden sonra cezaevinde yapılan aramada 2'si kadın, 3 ceset daha bulundu.

  Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde güvenlik güçlerinin başlattığı 'Hayata dönüş operasyonu' üçüncü günde tamamlandı. Eylemciler, 55 saatte tamamlanan operasyonda teslim olmak için dışarı çıkan 2 arkadaşlarını kurşun yağmuruna tuttu. Bunlardan Fahir Sarı hastanede öldü. Çanakkale Cezaevi'nde Fidan Kalşen, Sultan Sarı, İlker Babacan adlı tutukluların da cesedi bulundu. Operasyonun dünkü bölümünde duvarları yıkılan B Blok'un bodrumuna saklanan mahkûmların direnişi biber gazıyla kırıldı. Çanakkale E Tipi Cezaevi'ndeki operasyonda jandarma, toplam 5 bin 208 gaz bombası kullandı. Bombaatar ile atılan gaz bombaları ve sallama tipi biber gazı bombaları eylemcilerin direnişini kırdı.

  PKK'LIYA DHKP-C İNFAZI

  Gazdan etkilenerek kaçmaya çalışan PKK'lı Fahir Sarı ve DHKP-C'Lİ Dursun Önder arkadaşlarının açtığı ateşle arkalarından vuruldu. Eyleme katılmayan 10 kadar PKK'lının, operasyonun birinci gününde DHKP-C'liler tarafından zorla tutulduğu öğrenildi. Bunlardan PKK'lı Sultan Sarı önceki gün DHKP-C'liler tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Sultan Sarı'nın kendisi gibi PKK davasından hükümlü eşi Fahri Sarı, dün saat 09.55'te kaçarak jandarmaya sığınmak istedi. DHKP-C'li isyancıların açtığı ateş sonucu sırtından vurulan Sarı, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Çanakkale Devlet Hastanesi'nde kurtarılamadı. Fahri Sarı ile birlikte kaçan DHKP-C'li Dursun Önder de sırtından ve kalçasından arkadaşları tarafından vuruldu. TAYAD'ın, önceki gün yaptığı açıklamada Önder'in operasyon sırasında güvenlik güçlerince ‘katledildiği’ni öne sürmesi, bu kişi hakkında da ölüm kararının önceden alındığını akla getirdi. Bu olayın ardından eylemcilerin bulunduğu bölüm yeniden 'biber gazı' bombardımanına tutuldu. Yaklaşık 20 dakika sonra, 2 kadın eylemci yaralı bir arkadaşlarını B1 koğuşundan çıkardı. Bunları 3 eylemci daha izledi. Kurtulan kadın eylemciler, ‘‘Arkadaşlarımız teslim olmak istiyor. Ancak örgüt liderleri silah tehdidiyle onları tutuyor. N'olur kurtarın’’ dedi.

  ELEBAŞI YAKALANDI

  Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde operasyon saat 13.15'te tamamlandı. Bir süre önce Bayrampaşa Cezaevi'nden, Çanakkale Cezaevi'ne sevkedilen ve terör örgütü DHKP-C'nin sözde lider kadrosunda yer aldığı bildirilen Ali Osman Köse'nin de, güvenlik güçleri tarafından ele geçirildiği ve sorgulandığı öğrenildi. DHKP-C'li hemşire Fidan Kalşen'in ve DHKP-C'li İlker Babacan'ın cesedi bulundu.

  Müdahale doğru

  TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu dün TBMM'de iki saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda, iktidar ortaklarının üyelerinin tamamı cezaevlerine yapılan operasyonu destekledi. Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, hükümetin cezaevlerinde ölüm orucu eylemi yapan mahkûmlara yönelik operasyonu için ‘‘İsabetli bir karar olmuştur. Bu müdahale insan hakkı ihlali olarak değerlendirilemez’’ dedi. DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise, Akgül'e karşı çıktı ve operasyonun sorumluluğunun hükümete ait olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı