GeriGündem Arkadakiler kurtuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arkadakiler kurtuldu

Endonezya’nın Sumatra adasında Polonia Havalimanı’ndan kalkışından hemen sonra evlerin üzerine düşen yolcu uçağının arka bölümdeki 13 yolcu kazadan sağ olarak kurtuldu.

Endonezya’nın Sumatra adasında, bir yolcu uçağının Medan kent merkezine yakın Polonia Havalimanı’ndan Cakarta’ya gitmek üzere kalkışından hemen sonra evlerin üzerine düşmesi sonucu, yerdekilerle birlikte en az 143 kişinin öldüğü, arka bölümdeki 13 yolcunun ise kurtulduğu bildirildi.

Uçakta bulunan Kuzey Sumatra eski ve yeni valileri de öldü. Ulaştırma Bakanı Hatta Radsaja, özel Mandala Havayolları’na ait, içinde 6’sı mürettebat 116 kişinin bulunduğu Boeing 737-200 tipi yolcu uçağının kalkışından hemen sonra yerleşim bölgesine düştüğünü açıkladı. Bulutlu havada, kalkışından hemen sonra Medan kenti havaalanı pistinin 500 metre uzağında, kalabalık bir mahalledeki evlerin üzerine düştükten sonra kentin işlek bir caddesine çakılan uçağın elektrik tellerine de çarptığı belirtildi. Uçak alevler içinde paramparça olurken, yerde de onlarca ev ve aracın yandığı bildiriliyor. AP haber ajansı, yetkililere dayanarak, 13 kişinin kurtulduğunu yazdı. Uçağın gövdesindeki bir delikten çıkarak kurtulan Rohadi Sitepu, hastanede yaptığı açıklamada kurtulan bütün yolcuların uçağın arkasında oturanlar olduğunu söyledi. Kurtulanlar arasında 18 aylık bir erkek çocuk da var. Yolcu listesinde bulunan bir kişinin ise uçağa yetişemediği belirtildi. Araştırma ve kurtarma faaliyetlerinin sorumlusu Zaynul Tahar, uçağın yerleşim bölgesine düşmesi sonucu yerde 40 kişinin öldüğünü kaydetti.

Mahalleleri mahvoldu

Uçağın gideceği Jakarta’daki Sukarno-Hatta havalimanında yakınlarını bekleyenler kaza haberini duyunca yıkıldı. Evleri deprem olmuş gibi harabeye dönen mahalle sakinleri de, enkazın içinde oturup ağlamaktan başka bir şey yapamadılar. İtfaiye, yanan uçağı büyük uğraş sonucu köpükle söndürebildi.

Cesetler karıştı

Medan kentinden kalkıştan hemen sonra düşen uçağın yolcularıyla birlikte yerdeki insanlar da öldü. Endonezya kurtarma ekiplerinin kaza yerinden çıkardığı yanmış cesetlerin yolculardan mı, yoksa evlerden mi olduğu zor ayırt ediliyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle