Gündem Haberleri

  Arjantin’le ‘los Turcos’bağı

  Hürriyet Haber
  21.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Resmi ziyaret için Ankara’da bulunan Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, Cumhurbaşkanı Gül ile düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile Arjantin’in çok özel bağları olduğunu kaydetti.

  Kirchner, ülkesindeki Arap asıllıların hâlâ “los Turcos” olarak anıldığını, bunun dostane bir ifade olduğunu belirtti.

  ARJANTİN Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, ülkesinde etnik, dini ya da demokratik açılardan herhangi bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını belirterek, “Bizi ayıran tek şey, pazar günleri tartışma konusu olan futbol” dedi. Kirchner ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Bu toplantı öncesinde Türkiye ile Arjantin arasında, Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Hükümetler Arası 2011-2014 Yılları Kültür İşbirliği Anlaşması ve Türkiye ile Arjantin Arasında Hava Ulaştırması Anlaşması imzalandı.

  Özel bağlarımız var

  Türkiye ile Arjantin’in 2010 yılında ilişkilerinin 100’üncü yılını kutladıklarını anımsatan Kirchner, Gül ile görüşmelerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun ne kadar geniş topraklara yayıldığını hatırladıklarını belirtti. Ülkesinin Türkiye de dahil olmak üzere uluslararası topluma daha iyi entegre olmasını istediğini belirten Kirchner, Türkiye ile Arjantin’in çok özel bağları olduğunu kaydetti. Kirchner, ülkesindeki Arap asıllı vatandaşların hâlâ “los Turcos” olarak anıldığını, bu nitelemenin dostane bir ifade olduğunu bildirdi.

  Gül ise 1890 yılından 1913 yılına kadar o günkü Osmanlı topraklarında yaşayan 200 bine yakın kişinin Arjantin’e göç ettiğini ve Arjantin vatandaşı olarak bugün ülkelerine hizmet verdiklerini anlattı. Gül, “Arjantin’de siz bunlara ‘los Turcos’ diyorsunuz, bu da ilişkilerimizde tabii ki köklü bir bağ oluyor. Her ne kadar bu gidenlerin hepsinin etnik yapısı Türk değilse de, o zaman Osmanlı toprakları üzerinde olanlara Türk deniyordu. Siz de bugün onları böyle biliyorsunuz. Bütün bunlar iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar köklü olduğunu göstermektedir” dedi.

  Başkonsolosluk açılıyor

  İki ülkenin siyasi iradesinin de ilişkileri daha ileriye taşımaya çalıştığını kaydeden Gül, “Bunun başka bir örneği de Arjantin, İstanbul’da başkonsolosluk açma kararı aldı. Üst seviyede ziyaretler gerçekleşiyor, en üst seviyedeki bugünkü ziyaretin bu anlamda çok ayrı bir sembolik değeri vardır” dedi. Kirchner’e Türkiye ziyaretinde kalabalık bir işadamı heyetinin eşlik ettiğini belirten Gül, bugün İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye-Arjantin İş Forumu’nda iki ülke işadamlarıyla görüşeceğini kaydetti. Gül, “Karşılıklı yatırımları artırmak istiyoruz. Arjantin’de bazı büyük Türk firmalarının büyük yatırımları vardır. Umut ederim ki Arjantin firmaları da Türkiye’ye yatırım yaparlar” dedi.

  ‘Yas’lı ziyaret

  ? CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, 2 günlük resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner’i Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşıladı. Kasım ayında eski Devlet Başkanı olan eşi Nestor Kirchner’i kaybeden konuk Cumhurbaşkanı’nın “yas” nedeniyle tepeden tırnağa siyah giyinmesi dikkat çekti. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen resmi karşılama töreni iki ülkenin mili marşlarının okunmasıyla başladı. Konuk Cumhurbaşkanı onuruna törende 21 pare top atışı yapıldı. Kirchner, Gül ile tören kıtasını “Merhaba asker” diyerek selamladı. Kirchner’e tören kıtasını denetlerken kadın yaveri Albay Maire Babel Pansa eşlik etti.

  Dünyada yükselen aktörleriz

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, “Türkiye ve Arjantin, çok taraflı platformlarda ve örgütlerde dünyanın yükselen aktörlerini temsil etmektedirler” dedi. Gül, Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner onuruna dün, Çankaya Köşkü’nde verdigi akşam yemeğinde, “İş birliğimizin sinerjisinden, dönüşüm sancılarının yaşandığı yeni uluslararası düzenin daha adil ve paylaşımcı bir şekilde tanzimi için yararlanılabileceğine samimiyetle inanıyorum” dedi.
  Kirchner’i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirten Gül, sözlerini, “Türkiye-Arjantin dostluğunun geliştirilmesine kıymetli katkılarda bulunan müteveffa eşiniz, eski Cumhurbaşkanı Sayın Nestor Kirchner’i bir kez daha saygıyla anıyor, kadehimi Türk ve Arjantin dostluğu ile Zat-ı Devletlerinin sağlık ve mutluluğu için kaldırıyorum” diyerek tamamladı. Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner de vefat eden eşini andığı için Gül’e teşekkür etti.

  Erdoğan: Gracias

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu’ndaki görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de katıldı. Erdoğan geçen yıl Arjantin ziyaretini, Buenos Aires yönetiminin Ermeni diasporasının tepkileri nedeniyle Atatürk Anıtı için verilen izni kaldırması üzerine iptal etmişti. Görüşmenin sonunda Erdoğan konuk Cumhurbaşkanı’nı konutun kapısına çıkarak yolcu etti ve o sırada da İspanyolca “teşekkür ederim” anlamına gelen “Gracias” kelimesini kullandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı