GeriGündem Arjantin iptal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  307
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arjantin iptal

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Brezilya, Arjantin ve Şili’den oluşan Güney Amerika ziyareti diplomatik krize sahne oldu.

Arjantin Türkiye İş Forumu ve bazı diplomatik ilişkilerde bulunmak üzere dün akşam Arjantin’in Başkenti Buenos Aires’e gitmesi planlanan Erdoğan’ın bu gezisi, Atatürk Anıtı açılışı konusunda çıkan kriz nedeniyle iptal oldu.

Erdoğan’ın Arjantin programına göre Buenos Aires’te Atatürk Anıtı’nın açılışını yapacaktı. Ancak, Arjantin’deki Ermeni lobisinin baskısı nedeniyle Arjantin Hükümeti, Atatürk Anıtı’nın açılışını programdan kaldırdı. Başbakan Erdoğan da bu davranışa tepki göstererek Arjantin ziyaretini iptal etti.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Arjantin  ziyaretinin iptal edilmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,  “Arjantin ziyaretinin iptalinin gerekçesi, Buenos Aires'in Jorge Newbury  parkında açılması öngörülen Atatürk Anıtı için otonom Buenos Aires yönetimi Çevre  ve Kamusal Alan Bakanlığı tarafından daha önce verilen yazılı iznin, Türkiye'ye  hasım Ermeni çevrelerin girişimleri sonucu iptal edilmesidir” denildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Güney  Amerika ziyareti çerçevesinde, 30-31 Mayıs 2010 tarihlerinde Arjantin'e  gerçekleştirmesi öngörülen ziyaretin iptal edilmesine karar verildiği  hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sayın Başbakanımız, 30 Mayıs 2010 tarihinde Brezilya'dan Şili'nin  başkenti Santigo'ya geçerek, program dahilinde bu ülkeye yapılması öngörülen  ziyaretini gerçekleştirecektir.

Arjantin ziyaretinin iptalinin gerekçesi, Buenos Aires'in Jorge Newbury  parkında açılması öngörülen Atatürk Anıtı için otonom Buenos Aires yönetimi Çevre  ve Kamusal Alan Bakanlığı tarafından daha önce verilen yazılı iznin, Türkiye'ye  hasım Ermeni çevrelerin girişimleri sonucu iptal edilmesidir.

Bu çerçevede sayın Dışişleri Bakanımız, dün Rio de Janeiro'da yapılan  Medeniyetler İttifakı III. Forumunda Arjantinli mevkidaşı ile görüşerek, anıtın  açılması konusunda tarafımıza verilen taahhüdün gereğinin yerine getirilmesini  Arjantin Hükümeti'nden talep etmiştir.

Arjantin Cumhurbaşkanı da Sayın Başbakanımızı arayarak, tepkimizi haklı  bulduklarını ve paylaştıklarını, ancak Arjantin Anayasası gereği otonom Buenos  Aires yönetimine tanınan yetkileri aşamadıklarını bildirmiştir. Bu gelişme  üzerine, Sayın Başbakanımız, gerekçesi ne olursa olsun bu tutumu kabul edilemez  bulduğunu ifade ederek, ziyaretin iptal edilmesine karar vermiştir.

Türkiye, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirme çabaları  çerçevesinde Arjantin ile de yakın ilişkiler kurma gayreti içinde olmuştur.  Türkiye'ye hasım çevrelerin yönlendirmesiyle Buenos Aires Otonom Yönetiminin  aldığı yanlış karar nedeniyle Türkiye-Arjantin ilişkilerine düşen gölgenin  telafisi için Arjantin makamlarının gerekli adımları bir an önce atması  beklenmektedir.”

ARJANTİN'DE TARTIŞMA

Arjantin Dışışleri Bakanı Jorge Taiana, Başbakan Erdoğan'ın iptal olan ziyaretiyle ilgili açıklamada bulundu. Taiana, Buenos Aires Valisi’nin hükümeti zor duruma düşürmek için böyle bir karar aldığını belirterek, “Buenos Aires Valisinin ileri geri adımları yüzünden Türkiye gibi önemli bir ülkenin ülkemize olan ziyareti ve bu ziyaretin yaratacağı ekonomik ve politik fırsatlar heba edildi” açıklamasında bulundu.

Özel otonomla yönetilen Buenos Aires’de hükümetin yetkisi dışında kentle ilgili kararlar alabilen Mauricio Macri olayla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmazken, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez’in Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak iptalden dolayı üzüntülerini bildirdiği öğrenildi.

"AHMET'E GÖTÜRELİM"

Başbakan Erdoğan, Brezilya’daki temaslarının son gününü turistik geziye ayırdı. Sugar Loft’u gezerken Emine Erdoğan bir maymun gördü. Maymunu kızına gösteren Emine Erdoğan, “Masanın altına kaçtı, yakala” dedi. Sümeyye, yakalamaya çalıştı. Emine Erdoğan’ın, “Türkiye’ye Ahmet’e (Esra Erdoğan’ın oğlu) götürelim” önerisine Sümeyye, “Türkiye’de yaşamaz ki” yanıtını verdi.

Rio De Janeiro’nun tarihi ve turistik mekanlarını gezen Erdoğan ailesi, Sugar Loft’a teleferikle çıkıp, hatıra fotoğrafı çektirdi. Tepeye helikopter geldiğini gören Erdoğan’ın, “Niye bununla gelmedik” sorusuna koruması, “Daha önce üç kez düşmüş. Riske edemedik” yanıtını verdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle