Gündem Haberleri

  Arınç'tan Bahçeli'ye TSK cevabı

  A.A
  16.05.2011 - 14:46 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin “TSK'dan özür dilemesi gerektiği” yönündeki açıklamalarına ilişkin, “TSK'ya karşı saygısızlık yapmak bizim aklımızın ucundan geçmez. Bunu başkaları yapabilir ama biz yapmayız” dedi.

  Arınç, RTÜK tarafından Rixos Grand Otel'de düzenlenen, “6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ve Seçim Dönemi Yayınları Bilgilendirme Paneli”ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, “Topuk selamına ilişkin açıklamalarınızdan dolayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sizin TSK'dan özür dilemeniz gerektiğini belirtti” şeklindeki sözleri üzerine Arınç, “Bahçeli'nin konuşmasını okudum, Sayın Bahçeli her şeyi yanlış biliyor. TSK'ya karşı saygısızlık yapmak bizim aklımızın ucundan geçmez. Bunu başkaları yapabilir ama biz yapmayız” dedi.

  Arınç, şöyle konuştu:
  “Ben o konuşmamda sayın Cumhurbaşkanı'na saygı göstermeyen bir kişiden bahsettim. 'Sayın Cumhurbaşkanı' diyen sanki başka bir ülkenin cumhurbaşkanından bahsediyormuş gibi sayın Cumhurbaşkanımıza kendi cumhurbaşkanı olmanın ötesinde bir saygısızlık yapan kişiden bahsettim. 'Ama şimdi artık Cumhurbaşkanım deniliyor ve bu Türkiye için çok önemli' dedim. Bunda yadsınacak hiç bir şey yok.
  Asker her zaman topuk selamı verir, biz siyasetçiler gibi elini kolunu sallamaz. Onun işi odur, onun saygı anlayışı odur ve saygı ifade eden cümlesinde de karşısında en yüksek rütbeden kim varsa veya sivillerden kim varsa ona hitaben bir konuşma yapar. Bunu Bahçeli'nin söylemesi çok garip. Çünkü Sayın Bahçeli, her zaman 'Cumhurbaşkanım' diyen bir insandır. Ağustosta seçimlerden sonra henüz anayasa değişmemişken parlamentoya girerek 367 seddinin yıkılmasına ve Cumhurbaşkanımızın seçilmesine sebebiyet veren kişidir. Çok doğru bir iş yapmıştır ve halkımız onun bu tutumunu her zaman beğenmiştir. Yani kendisi 'Sayın Cumhurbaşkanım' derken, Cumhurbaşkanımızın seçimine çok büyük katkı sağlamışken ve biz ona teşekkür ediyorken saygısızlık anlamında bir ifadede bulunan kişiyi eleştirmemizden neden gocunuyor doğrusu bunu anlayamadım.”

  'KILIÇDAROĞLU, TÜZMEN'DEN KORKTU'

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir mitinginde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasını örnek göstererek bazı eski bakanlara yönelik “Siz yolsuzluk yaptınız da onun için de liste dışı kaldınız...” dediğini anımsatan Arınç, bunu “çok çirkin bir yakıştırma” olarak nitelendirdi.

  Arınç, şunları söyledi:

  “Sayın Başbakanımız, bu soruya hak verdirecek hiç bir şey söylemedi. Sayın Kılıçdaroğlu, her gittiği yerde bunu tekrarlıyor, 'Ey bakanlar kendinizi aklayın size yolsuzluk yapıyor diyen bir Başbakan var' diyor. Dün bunu ikiye indirdi, iki tanesine kefil olduğunu belirtti. Bunlar Ali Coşkun ve Sayın Said Yazıcıoğlu'ydu. Yani 'bu ikisinin dışında hepsi şaibeli, yolsuzluk yapan insanlardır. Onun için liste dışında kalmışlardır' şeklinde bir şey söyledi ama bugün TOBB Genel Kurulu'nda çok önemli bir şey oldu. Sayın Kürşad Tüzmen, Sayın Kılıçdaroğlu'nun karşısına geçti, dedi ki 'Ben dürüst değil miyim? Ben de mi yolsuzluk yaptım?' Kılıçdaroğlu, ona döndü; 'Hayır, ben seni kastetmedim' dedi. Etti mi üç? Demek ki üç tane bakan için böyle bir şey söylemediğini ifade ediyor. Ama işin doğrusu budur. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Kürdşad Tüzmen'i görünce herhalde fevkalade korktu, ürktü. 'Aman sen değilisin' demek zorunda kaldı. Şu anda listede bulunmayan sayın bakanlarımızın veya bir şekilde siyaset dışı kalmış arkadaşlarımızın her biri Sayın Kılıçdaroğlu'nun karşısına geçse 'Ben miyim?' dese, eminim aynı şeyi söyleyecektir; (hayır ben seni kastetmedim.)”

  “Sayın Kılıçdaroğlu'nun hiç bir sözü tutarlı değildir. O, elinde bir çekiç herkesi çivi görüp yolsuzluk suçlaması ile oy toplayacağını zannediyor” diyen Arınç, söz konusu bakanların her birinin yolsuzluğa karşı olduklarını, dürüst olduklarını, çalışma hayatlarında yanlış bir şeyi hiç bir zaman yapmadıklarını söyledi. Arınç, “Ama Kılıçdaroğlu, dün 'ak' dediğine bugün 'kara', dün 'iki' dediğine bugün 'üç' yarın 'beş' dediğine 'sekiz' diyebilecek tıynette, kabiliyette bir insan. O nedenle Sayın Bakanlarımız hiç üzülmesinler çünkü O, sadece seçim meydanlarında bunu istismar olarak kullanıyor” dedi.

  Gazetecilerden, konuya ilişkin Kıçıldaroğlu'na, “İki tane demiştiniz, buna üçüncüyü eklediniz, diğerleri hakkında ne düşünüyorsunuz” diye de sormalarını isteyen Arınç, “Eminim bundan sonra karşısına çıkıp aynı şeyi soranlar olacağı için O da 'aman ben bu işten vazgeçtim, artık bu sözün arkasında değilim' diyecektir” açıklamasında bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı