Gündem Haberleri

  Arınç'tan ABD'ye Bin Ladin sorusu

  Işıl ARSLAN-Selahattin BUDAKOĞLU-Faruk KAHRAMAN / DHA
  02.05.2011 - 13:38 | Son Güncelleme:

  Bursa’da düzenlenen Balkan Ülkeleri Medya Forumu’na katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

  Takip ettiği kadarıyla, ABD Başkanı Obama’nın bir konuşma yaparak Bin Ladin’in Pakistan’da öldürüldüğünü Amerikan halkına ve tüm dünyaya duyurduğunu kaydeden Arınç, "Benim bu hususta söyleyebileceğim birkaç konu var. Pakistan’da Bin Ladin’in yakalandığı ve öldürüldüğü söyleniyor. Herhalde bir operasyon yapılmış olmalı; bu konuda Pakistan’dan bir açıklama yapıldı mı, bilmiyorum. Öncelikle Pakistan hükümetiyle ya birlikte yaptıkları veya kendilerinden habersiz operasyonun bir başka şekilde gerçekleştiği söz konusu olmalı. Bunun takip edilmesinde yarar var. Pakistan’dan yapılacak bir açıklamaya ihtiyacımız var" dedi.

  Terörizm konusunda Türkiye’nin ve kendi görüşlerinin belli ve açık olduğunu ifade eden Bülent Arınç şunları söyledi:

  "Biz terörü insanlık suçu olarak görüyoruz. Terörün dini, imanı, rengi, cinsiyeti hiçbir zaman söz konusu değil. İnsanları öldürmeyi amaçlayan, gayesi ne olursa olsun, bir eylemi hoş görmememiz mümkün değil. Ve Türkiye terörle mücadele eden bir ülke; terörle mücadele de bir ülkenin kendi imkanlarıyla başarabileceği bir konu değil. Dolayısıyla terörle mücadelenin dünyada ortak bir platform haline gelmesi, terörün tanımından başlayarak bu mücadelenin bütün ülkeler tarafından desteklenmesi gerekiyor."

  Müslümanların terörle ilintili olarak anılmasının dün de bugün de kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden Arınç, "Çünkü İslam barış dinidir, barıştır, insana olan sevgidir. Hangi amaca uygun olursa olsun insanların masum bir şekilde, çocukla, kadınla, erkekle topyek?n veya bizzat öldürmeyi hedef alan bir anlayışı Müslümanlık kabul etmez. Ama kıyafetlerine bakarak, amaçlarına bakarak Müslümanları terörist gözüyle görmek ve göstermek bu dünyada karşılaştığımız en olumsuz davranışlardan biridir. Biz terörle mücadele ediyoruz. Terörizmi benimsemiyoruz. Dolayısıyla bu mücadele yapılırken elbette başarılı olunmasını arzu ederiz. Türkiye’de El Kaide’nin taban bulmamakla birlikte belki bazı taraftarlarının olabileceği düşüncesiyle güvenlik kuvvetlerimiz zaman zaman operasyon yapmakta, zaman zaman gözaltına alınan şahısları sorgulamakta hatta tutuklamaktadır. Bu örgüt veya bunun benzeri örgütler marjinal de olsa yaptıkları eylemler bugüne kadar hepimizi üzmüş ve hepimizi derin bir endişeye sevk etmiştir. Tabii 11 Eylül saldırısının El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edildiğine göre, bunun üzerinden 10 yıl geçmesine bugüne kadar niçin müsamaha edilmiş veya göz yumulmuştur? Bunlar da kamuoyunda tartışılacak hususlardır. Ancak gelinen sonuç umarız ki bundan sonra hiçbir terör amaçlı yapılanan örgütün başıyla, sonuyla, içindekiyle, destekleyenleriyle yaşamaması, güçlenmemesi ve barışı tehdit etmemesi. İnsana yönelik her türlü saldırıyı kesinlikle lanetliyoruz ve onunla mücadeleyi de kendimize görev biliyoruz" diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı