Gündem Haberleri

  Arınç: Üzüldüm utandım

  Işıl ARSLAN- Selahattin BUDAKOĞLU- Faruk KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  18.05.2011 - 11:59 | Son Güncelleme:

  SEÇİM bölgesi Bursa’da çalışmalarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet olarak engellilerin daha rahat yaşamaları için reform yaptıklarını belirterek, "Yaptıklarımız sayfalarca anlatılacak bir başarı öyküsüdür" dedi.

  Arınç, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde engelli dernekleri üyeleriyle kahvaltıda buluştu. Eşi Münvver Arınç ile birlikte kahvaltıya katılan Bülent Arınç, Zihinsel Engelliler Mehter takımının gösterisini izledi.

  Gösterinin ardından konuşan Arınç, geçmişte unutulan, ihmal edilen, gözardı edilen bir kitle ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Arınç şöyle konuştu:

  "Her 8 aileden birinde engelli yurttaşımız var. Bu yüksek bir rakam. Nüfusun 70 milyonunun üzerinde olduğu düşünülürse bu rakam üzüntü verici ve yıkım niteliğindeydi. Hükümet olarak engellilerimizin daha rahat bir yaşam sürebilmeleri için reform yaptık. Özel bir kanun çıkarttık. İstihdam konusunda büyük çalışmalar yapıldı. İşverenler açısından da iyileştirmeler sağlandı. 38 bin civarında engellinin bir yıl içinde işe kavuşturulması için çok ciddi girişimler başlatıldı. Engelsiz yaşam merkezleri kurarak onlara yeni hayat alanları oluşturuldu."

  2002 yılından bu yana parlamentoda engelli yurttaşların da temsil edildiğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

  "Aydın Menderes’in milletvekili olmasıyla, Lokman Ayva, Gürsoy Erol da parlamentoya girince biz de engellilerin sorunlarını hatırlar olduk. Bir olayı hiç unutmam, üzüntüyle hatırlarım. Lokman Ayva, lise mezunu bir kişiyi danışmanı yapmak istedi. Bizdeki kural da 4 yıllık mezun olmadan danışman tayin edilemez. Ancak Lokman Ayva lise mezunu olan arkadaşı istedi. Ben de, ’4 yıllık mezun birini bul hemen sana danışman tayin edeyim’ dedim. O da bana bunun üzerine, ’Bu arkadaşım beni iyi biliyor. Tuvalet ihtiyacımdan diğer her şeyime kadar yardımcı olan biri’ dedi. İnanının kıpkırmızı oldum. Üzüldüm utandım. Bu insanların ihtiyaçları var. Üniversite mezunu olan birini nasıl şart koşabilirim. Bu durumu hemen düzelttik. Sizler fark edildiniz. Sizi fark eden geçmiş hükümetler değil, Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığını yaptığı AK Parti hükümeti oldu. Bunu parti propagandası olarak kabul etmeyin, bu olan bir gerçektir. Daha fazlasını da yapacağız. Yaptıklarımız sayfalarca anlatılacak bir başarı öyküsüdür."

  Toplantının sonunda engelli dernekleri yöneticileri, Başbakan Yardımcısı Arınç’a plaket verdi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı