Gündem Haberleri

  Arınç: Türkiye bu ayıptan kurtulmalı

  Işıl ARSLAN-İbrahim BÜYÜKFURAN/BURSA, (DHA)
  06.02.2006 - 11:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Bülent Arınç, Trabzon’da Santa Maria Katolik Kilisesi papazı İtalyan 61 yaşındaki Andrea Sentore'nin öldürülmesiyle ilgili saldırıyı, büyük ayıp olarak değerlendirdi. Arınç, “Bir din adamının kilisede ibaret sırasında öldürülmesinin dünyada hiçbir insan ve din tasvip etmez” dedi.

  Bülent Arınç, özel bir hastane açılışı ve Memur-Sen Sendikası'nın düzenlediği en iyi kişilerin seçildiği ödül törenine katılmak üzere, cumartesi günü eşi Münevver Arınç, kızı Ayşenur Yeter ve 2.5 yaşındaki torunu Mehmet Akif Yeter ile Bursa’ya geldi.

  Arınç ve yakınları, Kükürtlü Semti’nde oturan kardeşi Prof.Dr. Kutluay Arınç’ın evinde kaldı.

  TBMM Başkanı Arınç, bu sabah Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gitti. Dün uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan AKP Bursa Milletvekili Faruk Çelik’i ikinci kez ziyaret eden Arınç, çıkışta basın mensuplarının, Trabzon’da Santa Maria Kilisesi’nde, 16-17 yaşlarındaki bir kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürülen Rahip Andrea Sentore cinayetiyle ilgili soruları yanıtladı.

  Türkiye’nin bu üzüntü ve ayıptan bir an önce kurtulması gerektiğini belirten Arınç, “Fevkalade üzünücü bir olay. Gerçek sebebini bilmiyorum ama bir din adamının kilisede ibadet sırasında öldürülmesinin dünyada hiç bir insan ve din tasvip etmez. Bu büyük bir cinayettir. Umarım en kısa zamanda aydınlatılır. Türkiye bu ayıptan kurtulması gerekir. Çünkü bu hadisenin dış dünyada olumsuz yankılanacağını düşünüyorum. Hükümet, Meclis ve millet olarak bu tür cinayetlerin karşı hoş karşılamamalıyız. Gerçekten çok üzgünüm” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı