GeriGündem Arınç, Mumcu'dan YÖK için yardım istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arınç, Mumcu'dan YÖK için yardım istedi

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu ziyaret ederek, İçtüzük değişikliği taslağını iletti.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun TBMM'deki makam odasında gerçekleşen görüşmede konuşan Arınç, TBMM Genel Sekreterliği ile Kanunlar ve Kararlar Daire Başkanlığı'nın, bir yıldır içtüzüğün uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar, bazı boşluklar, Meclis çalışmalarının daha süratli, daha verimli, daha kaliteli olabilmesi, AB standartlarında bir meclis çalışmasının nasıl olacağını araştırdığını söyledi.

İçtüzüğün 1973 yılında yapıldığını anlatan Arınç, “Bazı maddeleri zaman içinde değiştirilmiştir. 186 madde olan İçtüzük'te bazı maddeler tekrarlara yol açmakta, bazı maddeler ise Meclis'in kilitlenmesine yol açmaktadır” dedi.
Arınç, bu konudaki çalışmalarında Meclis'in halktan aldığı yetkisini en şekilde kullanmasını, verimli, etkili ve kaliteli bir çalışma yapmasını amaçladıklarını belirtti.

PAKİSTAN

TBMM Başkanı Arınç, ANAVATAN lideri Mumcu'nun bayram tatilinin bir kısmını Pakistan'da depremden zarar gören insanların yanında geçirdiğini hatırlatarak, “Bu beni hem duygulandırdı hem sevindirdi. Pakistan gibi Türkiye'ye dost olma noktasında örnek gösterilebilecek başka bir ülkenin zor bulunduğu bir dünyada, onlara dostluğumuzu göstermek bakımından, en azından bayramı o kardeşlerimizin arasında geçirdiği için Sayın Mumcu'ya teşekkür ediyorum” dedi.

İçtüzük'te, grubu bulunan partilerin güçleri nispetinde komisyonlarda ve Başkanlık Divanı'nda temsil edileceklerine ilişkin bir hüküm bulunduğunu hatırlatan Arınç, “Buna rağmen 4 defa yazı yazmamıza rağmen bir partimiz, bazı komisyonlardan üyelerini çekmediği için ANAVATAN milletvekilleri o komisyonda temsil edilemiyor. Başkanlık olarak da bu konuda bir yetkimiz yok” diye konuştu.

Bülent Arınç, hazırladıkları yeni İçtüzüğe göre, 7 günde üyesini çekmeyen partinin komisyondaki üyesinin Meclis Başkanlığı tarafından düşürülmesinin öngörüldüğünü söyledi. Arınç, taslağın, Başkanvekilliği konusundaki tartışmalara da son verdiğini ve grubu bulunan partilerin sayısına göre en az bir başkanvekilliği almasının düzenlendiğini bildirdi.

UZLAŞMA

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu da Pakistan'da bir partinin genel başkanı olarak değil, milletin bir ferdi, bir temsilcisi olarak bulunduğunu söyledi. Arınç, Pakistan'da yardım çalışmalarına katılan Kızılay görevlilerine teşekkür etti. Mumcu, TBMM'de daha önceki yıllarda bir uzlaşma komisyonu bulunduğunu hatırlatarak, 5-6 partinin Meclis'te bulunduğu dönemlerde bile bu komisyonunun temel konularda uzlaşma sağladığını anlattı.
Bugünkü parlamento yapısının bu uzlaşmayı sağlamak için daha elverişli matematiksel imkan sunduğunu ifade eden Mumcu, şunları söyledi: “Partilerden herhangi ikisinin mutabakat kurması halinde anayasa değiştirebilecek çoğunluk var ortada. Bu imkanın mutlaka kullanılması gerekir.

Partilerin birbirleriyle yarışması demokrasinin gereğidir. Partilerin birbirlerinin önünde olmak istemesi demokrasinin gereğidir ve doğaldır. Bu yarışmayı işbirliğine dönüştürmede Meclis Başkanlığı'na büyük görevler düştüğü kanısındayım. Belki uzlaşma komisyonunu yeniden icra ederek ya da böyle bir komisyona ihtiyaç duyulmayacak bir biçimde Başkanlığınızın doğrudan girişimleriyle bu parlamentonun verimliliğini artıracak çalışmalarda bulunmanızı diliyoruz. Bunun bir örnek olmasını diliyoruz.

Özellikle yükseköğretim alanında çözüm bekleyen sorunların, kapsamlı bir anayasa değişikliğine ve kapsamlı bir reforma ihtiyaç duyduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin öğrenci olan ya da olmayan bütün fertlerinin bu konuyla birebir alakadar olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye, üniversitesinden çok şey beklemek durumundadır. Bu konuda eğer Meclis Başkanı sıfatınızla bir öncü girişiminde bulunursanız sizi desteklemeye hazırız. Bu girişiminizin devam etmesini diliyoruz. İşbirliğinin bereketli çözümler getirmesini diliyoruz. İnşallah girişiminiz bizi bu berekete götürür.”

HACİZLİ MEMURLAR

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bir gazetecinin “kredi kartı borcu bulunan geçici personelin kurumlarına geri gönderileceği yolundaki haberler var. Bunlar doğru mu?” sorusunu cevaplarken, şunları söyledi:
“Bu haber doğru değil. Meclis'te 500'den fazla geçici işçi çalışmaktadır. Biz her yıl sonu itibarıyla icra kesintisi yapılan personeli özlük işlerinden incelemek amacıyla alıyoruz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, bir insanın geliriyle münasip olmayan borca girmesi, geliriyle uyumlu olmayan harcama yapması personel açısından takip edilecek bir konudur. Burası başı boş bir yer değil. Bu borçlanmanın sebebi, miktarı nedir? Bütün bunlar personel hakkında zaman zaman inceleme konusu yapılabilir.

Fakat şimdi adet oldu; bir insan borçluysa bütün suçu kredi kartlarına bağlamaktadır. Ben dosyayı biliyorum. sayısı 400-500 değil. İcra kesintisi yapılan 62 personelimiz vardır. 400-500 hayali rakamdır. Bu da 5 bin personeli olan bir meclis için yüzde bir nispetindedir. Dolayısıyla böyle bir sıkıntı yok. 'Ben borçluyum kredi kartları beni bu hale getirdi' bahanesine kimse kapılmamalıdır.

Ayda 800-900 milyon alan bir işçi, 60 milyar liralık borç yapıyorsa, kredi kartlarıyla izah edilecek şeyler değildir. Sebebini çok da merak etmiyoruz. Ama niçin böyle bir borçlanma oldu? Hele hele çalıştığı arkadaşlarını kefil yaparak böyle bir borç yumağına nasıl girdi? Bir Meclis Başkanı olarak bırakın beni, başındaki müdürün bunu herhalde sorması gerekir. Kendilerine bir yazı gönderilmiş, bir süre verilmiş değildir. İnceleme yapılmaktadır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle