Gündem Haberleri

  Arınç: Meclisimiz kahramanlık abidesidir

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 15:36 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'in kurucu, gazi ve eşine ender rastlanacak gerçek bir kahramanlık abidesi olduğunu belirterek, ''Cumhuriyet'in temel hedefi, milleti çağdaş uygarlık seviyesine eriştirmektir'' dedi.

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Cumhuriyet'in; Türk milletinin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası ve milletin önünde yepyeni ufuklar açan dönüşüm hareketinin başlangıcı olduğunu kaydetti.
   

  Arınç, mesajına şöyle etti:

  ''Büyük Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da günü Samsun'da başlattığı kurtuluş ve özgürlük mücadelesi, nihai hedefine Cumhuriyet'in ilanı ile ulaşmıştır. Böylece, milletimizin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir.

  Milletimiz, Cumhuriyet ile birlikte milli bir devletin, onurlu ve eşit haklara sahip vatandaşları haline gelmiştir. Devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onur vesikamız olan milli mücadele başta olmak üzere tüm eylemlerini TBMM'nin kararlarıyla gerçekleştirmiştir. Meclis'in, milletinden aldığı yetkiye dayandırmıştır.

  Dünyanın çok az yerinde Millet Meclisi önce kurulmuş, bağımsızlık mücadelesi burada alınan kararlar doğrultusunda yürütülmüş, devlet burada kurulmuş ve nihayet devletin yönetim şekli bu Meclis'te alınan kararla belirlenmiştir.

  Kısaca, Meclisimiz kurucudur, gazidir. Eşine ender rastlanacak gerçek bir kahramanlık abidesidir. Bu bakımdan millet iradesinin tek temsim makamı olan Meclisimiz ile ne kadar övünsek azdır. Ne kadar gurur duysak yeridir.''
     
  CUMHURİYET'İN TEMEL HEDEFİ
     
  Arınç, Kurtuluş Savaşı sonrasında ilan edilen Cumhuriyet'in temel hedefinin, milleti çağdaş uygarlık seviyesine eriştirmek olduğunu hatırlatarak, geride bırakılan 80 yılda bu yönde önemli adımlar atıldığını belirtti. Milleti fukaralıktan, cahillikten çaresizlikten kurtarma; mutlu, imar ve inşa edilmiş büyük Türkiye'ye ulaşma yolunda önemli mesafeler alındığını ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

  ''Ancak üstesinde gelmek zorunda olduğumuz pek çok sorun da bizi beklemektedir. Bunların başında ekonomik istikrar ve kalkınmanın sağlanması, gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi ve bütün vatandaşlarımızın insan onuruna yakışan gelir ve yaşam düzeyine kavuşturulması gelmektedir.

  Bunun yanı sıra, insan haklarının evrensel düzeye çıkarıldığı ve kullanıldığı, hukukun üstünlüğünün gerçekleştirildiği ve demokrasinin tüm kurum ve kurullarıyla işlediği toplumsal yapıyı kurmak da ulaşmamız gereken bir diğer hedefimizdir.

  Milletin emrinde ve hizmetinde olan TBMM üyeleri olarak hepimiz görev ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Başkanı olma onurunu bir şeref madalyası gibi göğsümde taşıdığım TBMM'nin her üyesi görev ve sorumluluklarının gereğini yerine getirebilecek bilgi ve birikime sahiptir.

  Birinci Meclis'te alınan kararla kurulan devletimiz, yine TBMM'ninelleri üzerinde yükselecek ve çağdaş medeniyet seviyesini mutlaka yakalayacaktır. TBMM Başkanı ve sade bir vatandaş olarak buna inancım tamdır.

  Bu tarihi günde, büyük devlet adımı ve eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bizlere özgür bir vatan ve aydınlık bir gelecek armağan eden Birinci Meclis'in kahraman üyelerini saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

  Kurtuluş Savaşı sırasında ana kucağına koşarcasına cepheye gidip, bir gül bahçesine girercesine kara toprağa giren aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Kahraman gazilerimize en derin saygılarımı sunuyor, ellerini öpüyorum.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı