GeriGündem Arınç: Dokunulmazlık ayrıcalık değil haktır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arınç: Dokunulmazlık ayrıcalık değil haktır

TBMM Başkanı Bülent Arınç, dokunulmazlığın tüm dünya parlamentolarında milletvekillerine tanınan bir ayrıcalık değil, hak olduğunu belirterek, “Dünya parlamentolarında ne kadar var ve nasıl olmalı, tartışma konusu bu...” dedi.

Arınç, 22. Dönem 4. Yasama Yılı bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. “3 Kasım seçimlerinde Meclis'e 2 parti girmesine karşılık bugün temsil edilen parti sayısı 6... Halk iradesi sandığa doğru yansımıyor mu?” sorusu üzerine Arınç, her dönemde siyasi dalgalanmalar olduğunu vurguladı.

Seçimlerden sonra Parlamento'ya giren partilerden başka partilere geçişlerin yaşanabildiğini, bunların “olağan işlerden” olduğunu kaydeden Arınç, ilk kez 2002 seçimlerinin ardından 2 partili bir meclis meydana geldiğini, milletvekilleri arasında dalgalanma olduğunu; bugün itibariyle Anavatan Partisi'nin de grup kurduğunu söyledi. “Bu, siyasetin doğasında var, doğru ya da yanlış olduğunu tartışmıyorum” diyen Arınç, bu tür hareketlerin hep görüldüğünü; sonuçlarının da az çok belli olduğunu; bu dalgalanmaların sandığa nasıl yansıyacağının hep birlikte göreceklerini kaydetti.

Temsilde adaletin seçim sistemi içinde gerçekleşmiyor olmasını çok önemsediğini belirten Arınç, şöyle konuştu:
“Ben temsilde adalete, en az yönetimde istikrar kadar önem veriyorum. Ama temsilde adalete önem veren sadece benim. Benim dışımda hiçbir siyasi parti bu konuda düşüncesini açıklamadı. Gazeteci arkadaşlarım, siyasetçileri konuşturmasını çok iyi bilirler. Ne olur, onlara nasıl bir seçim kanunu istediklerini, temsilde adaletin bulunup bulunmadığını sorun; ben konuşturamadım hiç olmazsa siz konuşturursunuz. Ben de onların değerli fikirlerini, nasıl bir seçim kanunu yapmak gerektiğini onların düşüncelerinden öğrenmiş olurum. Bu konuyla ilgili sempozyumlar, basın toplantıları yaptım, önerilerde bulundum. 'Tercihli oy sistemi' dedim, 'daraltılmış bölge' dedim, 'ittifaklara izin verilebilir' dedim, 450 artı 100, 550 artı 100 gibi bazı formüller söyledim. Ben söyledim, ben dinledim. Ben artık konuşmuyorum. Konuşacak varsa konuşsun, konuşturulacak varsa onları da siz konuşturun.”

“DOKUNULMAZLIK AYRICALIK DEĞİL HAKTIR”

Yasama dokunulmazlıkları ile soruya karşılık Arınç, CHP'nin sürekli gündemde tutması ve AK Parti'nin olumlu karşılık vermemesi nedeniyle konunun ortada olduğunu söyledi. Dokunulmazlığın, tamamen Anayasa değişikliği konusu olduğunu hatırlatan Arınç, şöyle devam etti: “Dokunulmazlık, tüm dünya parlamentolarında milletvekillerine tanınan bir ayrıcalık değil, haktır. Parlamenterin siyasi görevini yaparken bunu rahatlıkla yapabilmesi, kolaylıkla suçlanıp, kolaylıkla siyasetten tasfiye edilmemesi için getirilmiş bir sistemdir. Dünya parlamentolarında ne kadar var ve nasıl olmalı, tartışma konusu bu... Dokunulmazlığı yeniden tarif ederek, yeniden sınırlandırmamız mümkün. Bu konuda CHP'nin düşüncelerine saygı duyuyorum ama bunun nasıl olabileceğini Meclis uygulamalarında bir tek kurul gündeme getirmiştir. O da Anayasa Uzlaşma Komisyonudur. 3 yıldan beri bu komisyonun çalışmasını engelleyen parti, dokunulmazlığın kaldırılması gerektiğini söyleyen partidir. Böylece iki tepenin üstene 2 siyasetçi çıkıp, birisi 'dokunulmazlık kaldırılmalı' diye bağırıyor, diğeri de 'ben seni duymadım' diye cevap veriyor.”


Arınç, dokunulmazlığın konuşulacağı yerin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu olduğunu hatırlatarak, “Henüz vakti geçmiş değildir. Ben hayatımda bir şeyi 2 kez tekrar etmiş adam değilim. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na gelip, 'bizim teklifimiz şudur' denilmesi, gündemin birinci maddesini de bununla doldurmaları mümkün iken, sadece 'biz konuşalım' mantığı yürütmek, bize 3 yıl kaybettirdi. Böyle bir komisyon kurulabilirse gündemine dokunulmazlıkları da alıp çalışabilir” dedi.

“ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ YARGILANABİLİR Mİ?”

Arınç, “Sadece milletvekili dokunulmazlığını mı tanımlayıp onu mu sınırlandıracağız, adına dokunulmazlık denilmese bile bazı bürokratların dokunulmazlıktan daha kuvvetli olan zırhlarını da konuşacak mıyız?” diye sordu.
Bunun da konuşulacağı yerin Anayasa Uzlaşma Komisyonu olduğunu belirten Arınç, dokunulmazlık kavramını bütünüyle ele alıp bununla ilgili Anayasa ve yasa değişikliği yapılabilmesinin en doğrusu olacağını söyledi. Bu konuda bir çalışma hazırlattığını ve ilginç durumlarla karşılaştığını ifade eden Arınç, şunları kaydetti: “Bir üniversite rektörü nasıl suçlanabilir, hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu zaman nasıl yargılanabilir? Sayfalar dolusu bilgi ve bunları anlatabilmek için çeşit çeşit şemalar...Sonunda ne var biliyor musunuz? Yargılanamaz. Çok ilginç...Bu ilginçlikleri başka basın toplantısında hem rektörlerimizin, hem Yargıtay, hem Anayasa Mahkemesi, hem Danıştay hem de Sayıştay üyelerinin ve başka bürokratlarımızın yargılama önündeki zırhlarıyla birlikte ortaya koyabileyim ki milletvekillerinin dokunulmazlığını konuşurken biraz daha insaflı, biraz daha objektif ve dürüst olalım.”

2 YENİ BİNA...

“Meclis kampüsünde yapılacak 2 yeni binanın maliyetinin ne kadar olacağı” sorusu üzerine Arınç, personeli kampüs içinde biraraya getirerek ana bina ve halkla ilişkiler binalarındaki mekanları boşaltmak istediklerini söyledi.
Arınç, araştırma ve soruşturma komisyonlarına verilecek oda olmadığını, ayrıca, bugün grup kuran bir siyasi partiye fiziki mekan hazırlamak zorunda olduklarını ifade etti.

 
Kütüphanenin elverişsiz şartlarda faaliyet gösterdiğini, araştırma merkezine de yeni bir yer düşündüklerini söyleyen Arınç, Genel Sekreterlik ile ilgili bina için ellerinde proje olduğunu, ancak kütüphane ve araştırma merkezi binası için uluslararası yarışma açacaklarını bildirdi. Bunun için 25-30 trilyon liralık bir ihtiyaç olacağını belirten Arınç, bu yılki bütçede en büyük artışın yatırımda olduğunu; 2006 yılını “yatırım yılı” ilan ettiklerini; bunların bitimiyle 2007 ve 2008 bütçelerinde ciddi düşüş görüleceğini söyledi.

Arınç'ın basın toplantısına, Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ve bürokratlar katıldı. Arınç, basın toplantısının sonunda kendilerini bugün vereceği iftara davet etti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle