Gündem Haberleri

  Arınç: "CHP ve MHP'yi seviyoruz"

  Onur BAYRAM /AFYONKARAHİSAR, (DHA)
  15.11.2009 - 09:20 | Son Güncelleme:

  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Afyonkarahisar İkbal Termal Otel’de düzenlenen Siyaset Akademisi’nin açılışında konuşan Devlet Bakanı Bülent Arınç, muhalefetsiz bir parlamentonun olamayacağını kaydetti.

  Muhalefeti sevdiklerini ancak CHP ve MHP’nin bu sevginin farkında olmadığını dile getiren Arınç, bu işin muhalefetsiz olmayacağını belirtti.

  İktidarın her rejimde olduğunu ama muhalefetin sadece demokrasilerde bulunduğunu belirten Arınç, “Ben ne yapayım Libya Arap Sosyalist Halk Büyük Cemahiriyesi'ni. Orada iktidar var, muhalefet yok. Ben demokrasiyi istiyorum, ben Türkiye’nin demokrasi ile Cumhuriyet ile yönetilmesini istiyorum. Çünkü bu halkın en uygun rejimi, sistemi hem cumhuriyettir, hem de demokrasi ile taçlanmış olması halidir. Dolayısıyla muhalefete ihtiyacımız var. Allah güzel bir muhalefeti ülkemize nasip etsin bir, bunları da ıslah eylesin, güzel hale getirsin iki. Muhalefet deyince, yani bu sözlerim onlara hakikaten dua hükmüne geçer inşallah” dedi.

  Her türlü eleştiriyle açık olduklarını belirten Arınç sözlerine şöyle devam etti:
  “Muhalefet olmalıdır. Yol gösteren muhalefet olmalıdır. Eleştirinin her türlüsüne eyvallah. En ağırını bile saygı ile karşılarız. Ama kişilik hakları ile oynanmalı, özel hayata girilmemeli ve hakaret yapılmamalı. Hakaret kötü insanların işidir. Küçük insanların işidir. Sen derdini güzelce anlatamıyor musun arkadaşım. Niye hakaret etme ihtiyacı duyuyorsun dememiz lazım. Bunu söylüyoruz. İnanıyorum ki muhalefet partilerimiz de halkın istediği biçimde muhalefet yapmayı, çünkü eğer iddiaları varsa iktidar için halk onları iktidara bu şekilde getirir diye ümit etmeleri lazım.”

  ‘SİYASET SİVİLLERİN İŞİ’

  Siyasetin sivil bir iş ve sivil insanların işi olduğunu belirten Arınç, “Milletin sivil, demokrat düşüncesini reddederek, askeri düşünce ile iktidar olmak mümkün değildir. Asker er şerefle mesleği yapar. Asker yurdunun savunması için kendisini şehit yapacak her türlü tehlikeyi göze alır. Askerin şerefi, yaptığı görev ile sınırlıdır. Hududumuzu bekleyecek, namusumuzu gözetecek, bayrağımızı yere indirmeyecek. Böyle bir zamanda Türk Milletinin de nasıl bir asker millet olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Ama günlük hayatı tanzim etmek, eğitim, sağlığı, ulaştırmayı, dış politikayı tanzim etmek sivillerin işidir, askerin işi değildir ” dedi.

  ‘CİVANIM DELİKANLININ GÖZLERİNİN ALTI MORARDI’

  İktidar olmanın insanı yorduğunu, insanı üzdüğünü ve sıkıntıya sokarak, geceleri uykularını kaçırdığını anlatan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bak Tayyip Bey bile ne halden ne hale geldi. O civanım delikanlının şimdi gözlerinin altı morardı, düşünüyor. İktidar sorumluk ister, yorulmak ister, bazen ağlamak ister. Çoğu zaman çalışmak ister. Öyle yan gelip yatayım, denizden çıkmayayım, eğleneyim, öğlene kadar istirahat edeyim, mükemmel bir kahvaltı yapayım, ondan sonra her gün yatayım, uyuyayım, gezeyim, tozayım. Öğleden sonra şöyle bir meclise gideyim, veya genel merkezde oturayım, gazetelere bir bakayım, kahvemi içerken gazetede bir şey yakalarsam bir demeç patlatayım. Oldu sana siyaset. O devir geçti. Dolayısıyla iktidar olabilmek için bu meselede yıpranmayı göze almak gerekir.” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı