Gündem Haberleri

  Arınç: Baykal 'yalan' desin

  DHA
  10.05.2010 - 11:18 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'yi sarsan kaset şokuyla ilgili olarak ''Baykal ve Baytok'tan 'yalan' açıklaması bekliyorum'' dedi.

  "(CHP'yi sarsan görüntüler) Kısa bir açıklama yaparlar da 'bu montajdır', 'sahtedir', 'bir hayal ürünüdür', 'kesinlikle böyle birşey yoktur' derlerse büyük bir memnuniyet duyacağım"

  "(Suikast iddiaları) Sayın Baykal, Türkiye için hepimiz için önemli bir siyasetçidir. Ona karşı yürütülen bir kötü niyet, düşünce, herhangi bir eylem söz konusu ise sayın Baykal'a mutlaka sahip çıkılmalı"

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ilgili iddialar hakkında konuştu. İlk olarak gazetecilerin CHP'yi sarsan görüntülerle ilgili sorularını yanıtlayan Arınç, "Lütfen kısa bir açıklama yaparlar da bu montajdır, sahtedir, bir hayal ürünüdür, kesinlikle böyle birşey yoktur derlerse büyük bir memnuniyet duyacağım" dedi.

  "ORTAYA ATILAN İDDİA BU SAYGINLIĞI ZEDELEMEMELİ"

  Bülent Arınç, "Kimsenin rızası olmadan habersizce yerleştirilmiş, özel hayatın tespit edilmesi ve bunların ifşa edilmesi büyük bir insanlık suçudur. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bunu kim yapmış olursa olsun böyle bir olayı tasvip etmek mümkün değildir" diye konuştu.

  "Ben de yıllardan beri siyasetteyim. Baykal ile görüşlerimiz çok farklı. Ama birbirimizin davranışlarını siyasi fikirlerini hep eleştirdik" diyen Arınç, " Ama benim ve çevremin Baykal’ı eleştirmediğimiz tek konu var, eşine karşı sadakati ve aile hayatı. Her şeyi eleştirdik evet ama bizim camiada da sayın Baykal’ın eşine çok bağlı olduğu, topluma örnek olacak biçimde olduğu hep söyledik. Ortaya atılan iddia bu saygınlığı zedelememeli. Ben ‘böyle bir şey yoktur’ açıklamasını çok kısa bir süre içinde bekliyorum. Bu olayla hiçbir ilgisi olmadığı halde bir suikast yapılacak iddiası ortaya atıldı. Birbiriyle bağlantılı olmaması lazım. Doğrudur kötülük düşünenler olabilir ve Allah saklasın bu amaçla hareket eden örgütler de bulunabilir. Ancak bu iddianın ortaya atılması için diğer iddianın çıkmasını beklemeye gerek yoktu" şeklinde konuştu.

  "BAYKAL, TÜRKİYE İÇİN HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR SİYASETÇİDİR"

  Suikast iddialarıyla ilgili de soruları cevaplayan Arınç şunları söyledi: "Bülent Arınç için de suikast iddiaları çıkmıştı, ancak üzerine gidilmemişti

  Bir siyasetçinin maruz kaldığı bir olay karşısında, sayın Baykal ve arkadaşının meseleye sahip çıkması gerekirken, söz konusu Bülent Arınç olunca maalesef bir yerler bu işin neticeye ulaşamamasından üzüntü duymuşlardır. Ben öyle yapmıyorum ve her konuyu ciddiye alıyorum. Sayın Baykal, Türkiye için hepimiz için önemli bir siyasetçidir. Ona karşı yürütülen bir kötü niyet, düşünce, herhangi bir eylem söz konusu ise sayın Baykal’a mutlaka sahip çıkılmalı. Bizim bütün siyasetçiler için düşünebileceğim en doğru şey budur" 

  SUİKAST İDDİALARI

  Devlet Bakanı ve Başkan Yardımcısı Bülent  Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik suikast iddiasının gündeme  gelmesine ilişkin, “Bence bu iddianın ortaya atılması için diğer meseleyi  beklemeye gerek yoktu” dedi.

  Arınç, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay'ı ziyareti sırasında,  gazetecilerin CHP Genel Başkanı Baykal'a suikast iddiasının da gündeme gelmesinin  sorulması üzerine, şunları kaydetti:

  “Bu olayla hiçbir ilgisi olmadığı halde bir suikast yapılacağı iddiası  Sayın Sav tarafından ortaya atılmış. Birbiriyle bağlantı olmaması lazım.  Doğrudur, siyasetçiler için bu tür kötülük düşünenler mutlaka olabilir. Allah  saklasın bu amaçla hareket eden illegal örgütler, çıkar amaçlı suç örgütleri de  bulunabilir. İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürünün bu konuda açıklamaları oldu,  'Böyle bir ihbar geldi, gereğini yaptık'. Ama sanıyorum 'bu konuda bir yargı  kararı yok' demişlerdi. Bence bu iddianın ortaya atılması için diğer meseleyi  beklemeye gerek yoktu. Çünkü aradan geçen zaman zarfında eğer bu suikast iddiası  ciddi bulunmuş olsaydı anında, ertesi gün, 3 gün sonra, 5 gün sonra, bunların bir  şekilde takip edilmesi gerekirdi. Ama olaya bağımsız bir olay gözüyle baktığımız  zaman olay vahimdir, bu konu üzerinde mutlaka durulmalıdır. Bu iddiayı ortaya  atanlarla, iddianın içinde olanlar konusunda çok ciddi bir inceleme  başlatılmalıdır.

  Bu vesileyle bir şey daha söylemek istiyorum, gönlümden geçtiği için.  Türkiye'de önde gelen siyasetçiler için bu tür iddialar zaman zaman ortaya  atılıyor. Benim de 18 Aralıkta evimin önünde gözetleme amacıyla bulunduğu iddia  edilen kişiler, bu kişilerin bağlantıları, bu kişilerin çalıştığı iş yerinde ve  evlerinde yapılan aramalarla ilgili uzun bir süreç yaşandı. TV'lerin ekranlarında  günlerce evimin gösterildiğini, Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla günlerce  konuşulduğunu hepiniz hatırlayacaksınız.”

  Arınç, kendisinin Deniz Baykal kadar belki çok önde gelen bir siyasetçi  olmadığını, Meclis Başkanlığı yaptığını ve halen Başbakan Yardımcılığı yapıyor  olduğunu hatırlattı. Baykal ile ilgili bir iddianın nasıl karşılanırsa  karşılansın, ciddi bulunması ve bu konunun da takipçisi olunması gerektiğini  belirten Arınç, şöyle devam etti:

  “Ancak Sayın Baykal bu konuda olayı karikatürize etmeye çalışmıştı ve  hatta kozmik odada yapıldığı iddia edilen araştırmalara 'kozmik odadan kozmik  patates çıktı' diye alay etmeye kalkışmıştı. Ben de bir siyasetçiyim. Dolayısıyla  fikirleriyle uyuşmadığı hatta muhalif olduğu bilinse bile bir siyasetçinin maruz  kaldığı bir olay karşısında Sayın Baykal ve arkadaşlarının meseleye sahip  çıkması, bunu ciddi bulması en azından bir geçmiş olsun dileğinde bulunması  gerekirken. Söz konusu Bülent Arınç olunca 'vur gitsin' düşüncesiyle maalesef bir  yerler, bu işin neticeye ulaşamamasında üzüntü duymuşlardı.”
         
  SAYIN BAYKAL'A MUTLAKA SAHİP ÇIKILMALI”
           
  Kendisinin, Baykal'la ilgili olay karşısında tersini yaptığını kaydeden  Arınç, şöyle konuştu:

  “Sayın Baykal, Türkiye için, hepimiz için önemli bir siyasetçidir. Bir  insan olarak bir kişi olarak mutlaka onun canı, malı, ırzı, namusu hepimizin  ortak sorumluluğundadır. Ona karşı yürütülen bir kötü niyet, düşünce, suikast  olsun veya olmasın herhangi bir eylem söz konusu ise, Sayın Baykal'a mutlaka  sahip çıkılmalı ve bu olayın içinde bulunanlar kimlerse, ister siyasetçi, ister  çıkar amaçlı hareket eden... Bunlar yargılanır. Mutlaka yargının önüne  çıkarılmalıdır. Bütün siyasetçiler için hatta Türkiye'de yaşayan bütün yurttaşlar  için düşünebileceğimiz en doğru şey budur. Birileri için alay etmek, ama birileri  için de bu işi ciddiye almak hiçbirimize yakışmaz. Ben her konuyu ciddi kabul  etmek ve buna maruz kalan insanları korumak gerektiğini düşünüyorum.”
     

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı