Gündem Haberleri

  Arınç: Ak Parti büyük bir başarı kazanacak

  A.A
  15.01.2011 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Adalette, yargıda reforma ihtiyaç var” sözünün haklı bir söz olduğunu belirterek, “Biz de onun gereğini her konuda yapıyoruz” dedi.

  Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
  Bülent Arınç, Hatay'ın bütün güzelliklerini, tarihten gelen kültür ve tabiat varlıklarını, medeniyetlerin beşiği olmasını ve bu medeniyetlerin bir arada farklılıklarıyla birlikte zenginlik ve huzur içerisinde yaşamasını tüm Türkiye ve dünyaya örnek göstermek istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

  “Çatışmaların, kavgaların, soğuk savaşların hala hüküm sürdüğü dünyada terörizmin en acı şekilde kendini gösterdiği ve hissettirdiği bir zamanda, binlerce yıldan bu yana Hatay'da medeniyetlerin, farklı inanç gruplarının, azınlıkların hürriyet ve adalet içerisinde kendi kimliklerini de muhafaza ederek olmaları bizim ülkemiz, inancımız ve medeniyetimiz adına güzel bir örnektir.”

  Hatay'ın son yıllarda gelişmeler gösterdiğini, merak edilen bir yer haline geldiğini kaydeden Arınç, buranın kültür, turizm, eğitimde büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti.

  Sanayide büyük gelişmelerin olduğunu ve milyar dolarlık yatırımların artık bu bölgeye rahatlıkla yapılabildiğine dikkati çeken Arınç, kentin bugününün ve geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi.

  Gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün “En çok reforma ihtiyaç duyulan alanlardan birinin yargı” olduğu yönündeki açıklamasına ilişkin soruları üzerine Arınç, şöyle konuştu:

  “Cumhurbaşkanımız çoğu zaman bunu söylüyor. Yemen'e birlikte gitmiştik. O günde havaalanında söylemişti. Sayın Adalet Bakanımız da adalet reformu olarak neler yapılması gerektiğini hem söylüyor hem yapıyor. Hükümetimizin en başarılı bakanlarından biri Adalet Bakanımız Sadullah Bey'dir. (Adalette, yargıda reforma ihtiyaç var) sözü haklı bir sözdür. Biz de onun gereğini her konuda yapıyoruz. Esasen bizim yapamadığımızı halkımız çok daha güzel yapıyor. Son 26 maddelik anayasa değişikliğiyle ilgili halk oylamasındaki sonuç, halkımızın büyük bir başarısıdır. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.”

  “YEREL MEDYANIN GÜÇLENMESİNİ ARZU EDİYORUZ”

  Arınç, bir soru üzerine resmi ilan ücretlerini artırdıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bakanlar Kurulunda imzaladık. 10 binden aşağı olan tirajlarda daha yüksek, 100 binden daha yüksek gazetelerde biraz daha az. Resmi ilan ücretlerini arttırdık, müjdeler olsun. Bugünlerde yayınlanır ve yürürlüğe girer. Geçmişten bu yana bilir bilmez yöneltilen bir eleştiri var. (Resmi ilanlar kesilecek. Kamu İhale Yasasına göre, bütün ilanlar artık internet yoluyla yapılacak) diye. O yapılabilir ama resmi ilanlar kesilmeyecek. Bu ilanlar yerel medyanın hemen hemen tek gıdası. Biz onları daha da geliştirip reklam payını daha da arttırmak için çalışıyoruz. Yerel medyanın güçlenmesini ve imkanlarının daha da arttırılmasını arzu ediyoruz.”

  Basında çalışanların durumlarını çok yakından takip ettiklerini ifade eden Arınç, şunları söyledi:

  “Bizzat çalışan arkadaşların bugünkü özlük haklarıyla ilgili hem tazminatları hem emeklilikleriyle ilgili çok büyük sıkıntılar var. O kadar büyük medya patronları var ki bunlar milyar dolarlık ihalelere girip peşin paraya
  alabiliyorlar. Bunların aynı zamanda televizyon ve gazeteleri var. Televizyon ve gazetelerde çalışanlara ise 6 aydır maaş ödemiyorlar. Böyle bir çelişki içindeyiz. Bu eleştirilecek bir konudur. Bunların kimler olduğunu da çok iyi biliyoruz. Patronları bazı konularda mecbur etmek suretiyle basında çalışan emekçi arkadaşların sosyal ve özlük haklarını geliştirmeye kararlıyız. Bunun içinde elimizden geleni yapacağız.”

  “AK PARTİ BÜYÜK BİR BAŞARI KAZANACAK”

  Arınç, bir gazetecinin haziran ayında yapılacak seçimlerde AK Parti'nin durumuyla ilgili soruya ise, “AK Parti büyük bir başarı kazanacak. Bu kadarını söyleyeyim. Biz kendimizin ne olduğunu biliyoruz, diğerleri kendilerinin ne olacağına karar versinler” diye konuştu.

  Referandum öncesi tahminlerde bulunduğunu ve yanılmadığını vurgulayan Arınç, “Yüzde 60 'evet' çıkar demiştim. Kimse bu tahmine yaklaşmadı, korktu. Biz halkımızı tanıyoruz. Eğer iyi bir referandum süreci geçirseydik, yani muhalefet tehdidi, korkuyu ve hakareti bir kenara koyup bu anayasada ne var ne yok onun üzerinde dursaydı yüzde 60'ın üzerinde 'evet' çıkardı. Ama muhalefet AK Parti'nin aksine korkutarak, tehdit ve hakaret ederek (bölündük, parçalandık mahvolduk) sözleriyle halkımızı endişeye sevk etti. Ona rağmen yüzde 58 çıktı. Bu halkımızın sağduyusudur. Demokrasi ve özgürlüklere olan özleminin bir ifadesidir” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı