Gündem Haberleri

  Arınç: AİHM’in 'vicdani ret' kararı Anayasayı bağlamaz

  ANKA
  26.01.2006 - 13:44 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, AİHM’in "vicdani ret" başvurusuyla ilgili kararını "davayı açan kişiyle bağlı bir karar" olduğunu belirterek, "Genel, bizi bağlayıcı, Anayasamızı bağlayıcı bir karar değildir. Ben Leyla Şahin ile ilgili aynı şeyi demiştim. Burda dürüst olmalıyız çifte standart taşımamalıyız. APO için verilen kararı yuhalayan, Leyla Şahin ile ilgili kararı alkışlayan, vicdani retle ilgili kararı yuhalayan yarın neyi alkışlayacağını bilmediğimiz böyle zikzaklar çizerek bir yere gidemeyiz" diye konuştu.

  TBMM Başkanı Arınç, TBMM İhsitas Komsiyonu Başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantı öncesi bir açıklama yapan Arınç, toplantıda geçen yılın çalışmalarını değerlendireceklerini ve bu yıla ilişkin neler yapılabileceğini konuşacaklarını anlatırken, içtüzük değişikliği konusunun da toplantıda ele alınacağını bildirdi.

  Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Arınç, bir soru üzerine, 80 yaşına gelmiş ve mahkumiyeti bulunan kişilerin kesinleşmiş hapis cezalarını evlerinde çekmesine ilişkin verilen yasa tekliflerinin Erbakan’a özel olmadığını söyledi. Bu konuda Ceza İnfaz Kanunu’nda bir eşitsizlik olduğu ve bunun giderilmesi gerektiğini dile getiren Arınç, şöyle konuştu: "Eşit olmayan bir muamele olmayacağını söyleyebiliriz. Daha yaşlı bir insan var rapor istiyoruz daha genç bir insan var ondan rapor istemiyoruz. Daha yaşlı bir insan var ’şu zararı öde bakalım’ diyoruz. Daha genç bir insan var zarar söz konusu olmuyor. Kamu adına bir zarar doğmuş olabilir, şahsi bir zarar da doğmuş olabilir. Ama bunun takip ve tahsil yeri hukuktur. Ağır ceza mahkemesi suçun karşılığı olan cezayı vermiş, hukuk mahkemesinde de hazine ben şu kadar zarara uğradım iddiasıyla bir alacak davası açmış. Bu davada ceza davasında yargılanan herkes aynı zamanda davalıdır ve kendilerinden muhtemel hazine zararı talep edilmektedir. Dava o kadar ilerlemiştir ki hüküm noktasına gelmiştir ve bilirkişi incelemesi yaptırılmaktadır. Doğru olan budur, zarar ziyanı miktarının ne olacağı ancak bilirkişi incelemesiyle hesap sonucunda ortaya çıkabilir" dedi.

  Arınç, Erbakan ile ilgili Ceza Mahkemesi kararında sadece 2 yıl 4 ay hapis cezası yazdığını anımsatırken, Erbakan ve onun gibi onlarca yüzlerce belki binlerce  bugün için veya bundan sonra 75 yaşını bitirmiş 80 yaşını bitirmiş hükümlüler için sağlık raporu aramadan tazminat ödeme şartını da hukuk mahkemesine bırakarak bir düzenleme yapılabilineceğini söylediğini, bunun üzerine tüm milletvekilleri ve siyasi partilerin konuya olumlu yaklaştıklarını söyledi. Yapılan düzenlemenin bir af getirmeyeceğini, kişiye özel olmayacağını ve bir zarar doğmuşsa bu zarardan da vazgeçilmeyeceğini dile getiren Arınç, "Sayın Erbakan ile ilgili düzenleme yapılmıyor. Mevcut infaz kanununda yaşla ilgili düzenleme daha adil, daha eşit hale getiriliyor" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı