Gündem Haberleri

  Arınç’a suikast iddiasında her soruyu yanıtladık

  Hürriyet Haber
  04.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast” iddialarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, savcılığın Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı’na bugüne kadar yazdığı 200’ün üzerindeki yazıya, “devlet sırrı” gerekçesiyle yanıt verilmediği haberlerinin doğru olmadığını bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, şu açıklama yapıldı:

  - Anılan soruşturmanın ilk başladığı arama dönemindeki süreçte ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Genelkurmay Başkanlığı’na ve/veya bağlı Komutanlıklara gönderilen yazılar, ilgili personelin hazır bulundurulmasına, gözaltı sürelerinin uzatılmasına, arama işlemlerine ve kararların tebliğine ilişkin yazışmalardan ibaret olup, gerekleri anında yerine getirilmiştir.

  - Sonraki dönemde ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na yönelik 23 Şubat 2010 tarihli yazıları ile iddialar kapsamında ismi geçen bir personel hakkında bilgi istenilmiş, 26 Şubat 2010 ve 04 Mart 2010 tarihlerinde bu yazılara cevap verilmiştir.

  - Bunların dışında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yönelik, 01 Nisan 2010 ve 05 Nisan 2010 tarihli (iki ayrı yazı) yazıları ile soruşturmayla ilgili olarak bir personelin tanık sıfatıyla hazır bulundurulması, ayrıca bazı hususlarda bilgi verilmesi ve bir kısım belgelerin onaylı suretlerinin gönderilmesi istenmiştir. Bu yazılara da sırasıyla, 01 Nisan 2010, 06 Nisan 2010 ve 12 Nisan 2010 tarihlerinde cevap verilmiş, bu kapsamda istenen bilgi ve belgeler gönderilmiştir.

  - Yukarıdaki tarihten sonra, savcılıkça hiçbir talimat, yazı ya da istem bulunmadığı gibi, istenen herhangi bir bilgi ya da belgenin “devlet sırrı” kapsamında olduğu gerekçesiyle gönderilmemesi durumu da söz konusu değildir.

  Şemdinli’den misafir geldi

  HAKKÂRİ’nin Şemdinli İlçesi Yukarı Aydınlık İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleriyle Ankara’ya geldi. Anıtkabir’i gezen öğrenciler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i de ziyaret etti. Koşaner fotoğraf çektirip sohbet etttiği Hakkârili öğrencilere hediye de dağıttı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı