AKP katılmayacak " />
Gündem Haberleri

  Arınç, 19 Eylül'te Meclis'i topluyor

  Ankara
  15.09.2005 - 12:08 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP'nin çağrısına olumlu yanıt vererek Meclis'i 19 Eylül Pazartesi günü saat 15:00'te olağanüstü toplantıya çağırdı.
    AKP katılmayacak

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP'nin son zamanlarda meydana gelen ve gelişen olayları değerlendirmek üzere TBMM'nin olağanüstü toplanması çağrısına olumlu yanıt verdi.


  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da da aralarında bulunduğu toplam 123 CHP’li milletvekilinin imzasını taşıyan olağanüstü toplantı başvurusunu bugün saat 11.00’da Arınç’a teslim etmişti. Arınç da 7 günlük süreyi sonuna kadar kullanmaksızın şekil şartını yerine getiren başvuruyu hızla işleme koydu ve olağanüstü toplantının CHP’nin istediği 21 Eylül’de değil, 19 Eylül’de saat 15.00’de yapılmasına karar verdi.

  Bu amaçla Arınç’ın çağrısı AKP ve CHP Grup başkanvekilleri ile Meclis’te temsilcisi bulunan siyasi partilere ve bağımsız milletvekillerine iletilecek.

  Bazı AKP’lilerin de terör konulu olağanüstü toplantıya sıcak baktıkları bilinmekle birlikte, 355 AKP’liden hiçbiri katılmasa bile, diğer milletvekillerinin tamamının gelmesi durumunda toplantı yeter sayısı olan 184 milletvekili sınırı aşılarak 191’e ulaşılabilecek. Bu durumda matematiksel olarak olağanüstü toplantının yapılması mümkün görünüyor.

  DYP lideri Mehmet Ağar toplantıya sıcak baktığını daha önce açıklamıştı. CHP Grubu, "Bir süreden beri yaşanan terör olayları ve bu süreçte Türkiye’nin sürüklenmeye çalışıldığı tehlikeli çatışma ortamına ilişkin konuların"  Anayasa’nın 93 ve TBMM İçtüzüğünün 7’nci maddesi gereğince olağanüstü toplanacak Genel Kurul’da görüşülmesini talep etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı