GeriGündem Arif Sağ'dan "Alevi Çalıştayı" yorumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arif Sağ'dan "Alevi Çalıştayı" yorumu

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Alevi Çalıştaylarıyla ilgili raporu şubat ayında tamamlamaya çalışacaklarını söyledi. Sanatçı Arif Sağ da çalışmanın sonucunda nasıl bir tablo çıkacağını söylemek için henüz erken olduğunu belirterek, “Yüzlerce yıllık Alevi tarihinde bu bile bir şey" diye konuştu.

Bakan Çelik, Kızılcahamam Asya Termal Otel'de 7. Alevi Çalıştayı'na verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
“Alevilerin somut talepleriyle ilgili Hükümetin somut adımları olacak mı?” sorusu üzerine Bakan Çelik, çalıştayları birilerini hoşnut etmek için yapmadıklarını, burada ortaya atılan tüm bilgi ve verileri önemsediklerini söyledi. Bakan Çelik, bu çerçevede sorunu çözmek için çalıştıklarını kaydetti.

“Çalıştaylarla ilgili rapor ne zaman hazırlanacak?” sorusunu da Çelik, “Ön raporu Pazartesi günü Sayın Başbakan'a sunabilirim, ama asıl raporu Şubat ayında tamamlamaya çalışacağız” diye yanıtladı.

Sanatçı Arif Sağ da çalışmanın sonucunda nasıl bir tablo çıkacağını söylemek için henüz erken olduğunu belirterek, “Ancak gelinen nokta anlamında şunu söyleyebiliriz ki hiçbir şey olmasa bile, yüzlerce yıllık Alevi tarihinde bu bile bir şey. Burada konuların açık ve net şekilde tartışılması bir kazanım” diye konuştu.

“Çalıştayların sonunda hiçbir şey olmayacağını mı düşünüyorsunuz” sorusuna Sağ, “Hiçbir şey olmaz diye bir şey yok. Belki yasal meseleler zorlayacak, belki Anayasa'nın bazı maddeleri bahane edilecek. Ama iyi niyetli ve akıllıca davranılırsa o sorunlar da aşılır” yanıtını verdi.

“SORUNLAR SİVİL ANAYASA İLE HALLEDİLİRSE DAHA İYİ OLUR”

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun da “tarihi bir hizmet” olarak nitelediği Alevi Çalıştaylarını desteklediklerini söyledi.

“Niye gitmedik” diye sonradan pişman olmaktansa sürecin içinde bulunmanın doğru olacağını belirten ifade eden Altun, çalıştayda cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Diyanette her görüşe yer verilmesi gibi taleplerde bulunacaklarını kaydetti.

Çalıştayların sonucunda Alevi toplumunun sorunlarına çözüm bulunacağına olan inancını dile getiren Altun, “Bu sorunlar sivil anayasayla halledilirse daha iyi olur” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ise çalıştayı olumlu bulduğunu vurgulayarak, devletin ilk kez Alevilerin sorunlarını dinlediğini söyledi. Üskül, çalışmaların sonunda somut sonuçlar çıkacağını ve önemli adımlar atılacağını kaydetti.

Öte yandan, çalıştay sırasında gazeteci Oral Çalışlar'ın, “Toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor ancak değerlendirme oturumunda hiç kadın temsilci yok. bunun nedeni nedir?” diye sorması üzerine Bakan Çelik, “Olsaydı iyi olurdu. Ancak herhangi bir art niyet yok” yanıtını verdi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle