Gündem Haberleri

  Ariane 5 teknolojisi ışıkları yakıyor

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 01:15 | Son Güncelleme:

  Belki de çok yakında, oturduğumuz sandalyeden kalkmadan veya bir tuşa basmadan küveti doldurup, ışıkları açacağız ve en sevdiğimiz CD’leri çalabileceğiz.

  İlk başta bir uzay aracı için ESA tarafından geliştirilen bir teknoloji, şimdilerde herhangi bir düz yüzeyi (duvar, pencere veya masa) etkileşimli yapabilen ufak algılayıcılar üretmek için kullanılıyor.

  Kısa süre içerisinde pek çok farklı alanda uygulanarak hayatımıza girmesi beklenen Ariane 5 teknolojisi önemli miktarda malzeme tasarufu da sağlayacak. Çünkü her düz yüzey Ariane 5 için birer çalışma alanı. Tıpkı her insanın parmak izinin eşsiz olması gibi, düz bir yüzey üzerinde uygulanan hafif bir vuruş ile darbenin meydana geldiği noktaya özel olan bir akustik imza bırakılıyor. Birkaç santimetre ötede gerçekleşen bir diğer hafif vuruşun oluşturduğu ses dalgaları bile kendine has bir karakteristiğe sahip oluyor. Bu karakteristik, yayılan ses dalgalarının kaynağını kesin bir şekilde belirleyen ‘geçici geri çevirme’ isimli bir fiziksel süreç sayesinde keşfedilmiş.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı