Gündem Haberleri

  Arı kavgası

  Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ (Çanakkale), (DHA)
  08.12.2009 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne bağlı Şevik Köyü’nde arıların bir tarladaki çam ağacının üzerine yaptığı petekteki 20 kiloluk bal, ortalığı karıştırdı. Tarla sahibi doğal çam balına piyangodan ikramiye çıkmış gibi sevinirken, komşusu balı yapan arıların kendisine ait olduğunu savundu. Komşular arasında bal krizi Bayramiç Bal Üreticileri Birliği’nin devreye girmesiyle çözüldü. Birlik, “Bal kimin arazisindeyse onundur” dedi.

  ARILAR KOMŞULARI BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ / WEB TV        

  Kazdağları’nın eteğindeki Şevik Köyü’nde çiftçilik yapan İsmail Kapıcıoğlu, önceki gün tarlasındaki çam ağacının üzerinde 12 bölümden oluyan bir petek olduğunu farketti. Dev peteğin bal dolu olduğunu gören Kapıcıoğlu şaşırdı. Kapıcıoğlu, içerisinde 20 kilo bal bulunan doğal peteklere sevinirken, olay kısa sürede köyde kulaktan kulağa yayıldı.

  Bunun üzerine, geçen mayıs ayından bu yana kovanlarındaki arılar kaybolan, Kapıcıoğlu’nun arazisine yaklaşık 600- 700 metre uzaklıkta besicilik yapan İsmail Güler harekete geçti. Güler, komşusu Kapıcıoğlu’nun kapısını çalıp, tarlasındaki ağacın üzerine bal yapan arıların kendi kovandan kaçtığını iddia etti. Dolayısıyla kilosu 40 TL’den satılan 20 kiloluk doğal balın da kendisine ait olduğunu savunan İsmail Güler, “Bu oğul arılar benim kovanımdan kaçtı. Tesadüfen senin tarladaki çam ağacına yer edinmişler. Bu oğulun yaptığı bal petekleri benim malım sayılır. Petekler bal dolunca alırım” dedi.

  Ancak adaşı olan İsmail Kapıcıoğlu, kendi arazisindeki balı komşusuna vermek istemediğini söyledi, “Böyle bir şey olamaz. Bu arılar benim tarlamı seçmişler. Dolayısıyla bal da benim olur” yanıtını verdi.

  İki köylünün arasındaki bal krizi iyice tırmanınca, devreye Bayramiç Bal Üreticileri Birliği girdi. Köylüler birliğe danışma kararı aldı.
  Bayramiç Bal Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Küçükyılmaz ise “Bu çok nadir karşılaşılan bir durum. Arılar yer bulamadığı için bazen dalda asılı kalır. Burada kendine petek yapıp bal üretir. Bu olayda da aynı şey yaşanmış. Şimdi bu durumda arılar kimin tarlasında bal üretmişse, petekleri ilk kim bulmuşsa onun olur. Kimse, ‘arılar benimdi’ diyemez. Çünkü üzerinde kime ait olduğu yazmaz” görüşünü dile getirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı