Gündem Haberleri

  Arefe günü ne zaman idrak edilecek?

  Hürriyet Haber
  22.06.2017 - 18:28 | Son Güncelleme:

  Arefe günü ne zaman idrak edilecek sorusu binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer aldı. Ramazan ayının sonuna yaklaşırken artık binlerce vatandaş son oruçlarını tutmaya hazırlanıyorlar. Arefe günü kutsal bir gün olduğundan dolayı vatandaşlar bu günü kaçırmak istemiyorlar. Peki, Arefe günü ne zaman idrak edilecek?

  On bir ayın sultanı Ramazan'ın sonuna yaklaşırken, müslümanlar 'Arefe günü ne zaman?' diye araştırmaya başladı. Peki, Arefe günü ne zaman? Arefe hangi gün?

  AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

  Müslümanlar en büyük mutluluk ve sevinç günlerinden biri olan Ramazan Bayramı'nı heyecanla bekliyor. Ramazan Bayramı arefesi bu sene 24 Haziran 2017 Cumartesi gününe denk gelmektedir. Bir çok hikmeti ihtiva eden ve oruç ayı olan Ramazan-ı Şerif arefe günü olan 24 Haziran'da tutulacak son oruç veda edilecek. Akabinde 25 Haziran Ramazan Bayramı'nın 1. günü olacak. Ramazan Bayramı 3 gün sürecek ve 27 Haziran'da son bulacak.

  AREFE GÜNÜ NASIL İBADET EDİLMELİDİR?

  Arefe, Kurban Bayramı'ndan bir önceki gün, hicrî takvime göre Zilhicce ayının 9. günüdür. Başka güne arefe denmez. Ülkemizde Ramazan Bayramı'nın bir önceki gününe de arefe denmiştir. Resulullah'ın (sav) bildirdiğine göre:

  "Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur) sözüdür." (Muvatta, Hacc 246)

  Etiketler: 2017 arefe , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı