GeriGündem Ardıç kuşları köyleri koruyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ardıç kuşları köyleri koruyacak

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu'nun simgesi ardıç ağaçlarının doğal yolla yayılmasında en önemli etken olan ardıç kuşlarının türlerinin korunması amacıyla köylülere yönelik eğitim projesi başlatıldı.

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, rakımı bin metrenin üzerindeki alanlarda kızılçam, karaçam, göknar ve sedir ormanlarının yerlerini kuraklığa ve soğuğa dayanıklı tür olan ardıçlara bıraktığını söyledi.

Aşırı otlatmanın orman alanlarının geleceğini tehdit ettiğini belirten Yılmaz, her türlü olumsuzluğa rağmen yaşam mücadelesi veren ardıç ağaçlarının Anadolu'yu terk etmemek için adeta direndiğini ifade etti.

Türkiye'de geçmiş yıllarda 3 milyon hektar olan ardıç ağaçlarıyla kaplı alanın 1.1 milyon hektara düştüğünü, bunun da yüzde 92'sinin orman niteliğini yitirdiğini vurgulayan Yılmaz, “Ülke ormanlarının yüzde 4.5'ini oluşturan saf ardıç ormanlarının doğal süreç içerisinde muhafazasını ve iyileştirilmesi, Türkiye ormanlarının geleceği açısından çok önemli” dedi.

Eğirdir ve Kahramanmaraş-Tekir fidanlığı başta olmak üzere birçok orman fidanlığında tüplü ardıç fidanları yetiştirilmesine rağmen, bu ormanların uzun bir süreçte doğal yollarla gençleştirilmesinin, ormancılık tekniği ve işletme masrafları nedeniyle önem arz ettiğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:
“Ardıç ormanlarının gençleştirilmesi ve yaygınlaşması, ismini bu ağaçlardan alan ardıç kuşları tarafından doğal olarak yapılmaktadır. Ardıç kuşları tarafından yenilen ardıç ağaçlarının tohumları, bu kuşların midesinde kimyasal reaksiyon görmekte ve daha sonra dışkı yoluyla toprakla buluşması sonucu da fideler oluşmaktadır. Ardıç ağacı ile ardıç kuşları arasındaki bu ilişki sayesinde, ardıç ormanlarının sürekliliği sağlanmaktadır. Bu sürdürülebilir ormancılık çalışmalarına da çok olumlu etki yapmaktadır.”
Yılmaz, ardıç ağaçlarının oluşumunda bu kadar önemli rol oynayan ardıç kuşlarının korunma altına alınmasına rağmen, birçok yörede eti için avlandığını söyledi.

Bunun önüne geçmek amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından bu kuş türlerinin korunması amacıyla proje başlatıldığını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:
“Proje kapsamında, köylülerin eğitilmesi amacıyla broşürler bastırıldı. Bunlar bilgilendirmek amacıyla köylerdeki meydanlara asılıyor. Bu broşürler aralarında Adana'nın da olduğu 27 orman bölge müdürlüğüne gönderildi.

Bu kapsamda, özellikle ardıç ormanlarının yoğun olduğu Saimbeyli, Tufanbeyli, Feke, Aladağ ve Karaisalı ilçelerine bağlı köylerde, yoğun şekilde ardıç kuşu avcılığını önlemek amacıyla çalışma başlattık. Gerek bölge müdürlüğümüz, gerekse işletme müdürlüklerinde görevli arkadaşlarımız köy ziyaretlerinde vatandaşlara konuyla ilgili açıklamalar yapıyorlar.
Birbirleriyle sıkı bir ilişkisi olan, her birinin geleceği diğerine bağlı bulunan ardıç ormanları ile ardıç kuşlarını korumak için öncelikle buraları her türlü baskısından uzaklaştırmak, hatta gerekirse ormanlık alanları tel ihata altına almak gibi çalışmalar üzerinde duruluyor. Ardıç ormanlarını korumak için ardıç kuşlarının varlığının arttırılması son derece önemlidir. Bunun için de köylülerin ve avcıların bilinç seviyesi mutlaka artırılmalıdır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle