Gündem Haberleri

  Arcelor, ERDEMİR hisselerinden vazgeçtiğini teyid etti

  A.A.
  22.02.2006 - 19:13 | Son Güncelleme:

  Merkezi Lüksemburg'da olan dünyanın ikinci büyük çelik şirketi Arcelor, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nın (ERDEMİR) hisselerinin satın alınmasına katılımdan vazgeçtiğini teyid etti.

  Arcelor tarafından yapılan açıklamada, bu karara gerekçe olarak, ”ihtiyaç olan onayların yetkili kurumlardan zamanında alınamaması” gösterildi ve OYAK'ın, ERDEMİR hisselerinin yüzde 49,29'unun alınmasına tek başına gireceği ifade edildi. Açıklamada, ERDEMİR'in yüzde 5 hissesine sahip olan Arcelor'un büyümekte olan Türkiye ve bölge çelik pazarında konumunu geliştirmeyi ve bu çerçevede, OYAK ve ERDEMİR ile işbirliğini ilerletmeyi hedeflediği ifade edildi. ERDEMİR'in Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve Arcelor tarafından ortaklaşa kontrol edilmesi geçen hafta AB'den onay almıştı. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, söz konusu durumun “Avrupa Ekonomik Alanı'nın (AEA) tamamında ya da bir kısmında fiili rekabeti ciddi bir şekilde engellemediği” kaydedilmişti.
  ERDEMİR ve Arcelor'un faaliyetlerinin galvanize çelik, paketleme çeliği, soğuk haddelenmiş yassı çelik ve sıcak haddelenmiş yassı çelik gibi ürünlerde önemli ölçüde örtüştüğü belirtilen açıklamada, ”Arcelor'un bu pazarlarda önemli oyuncu olmasına karşın, ERDEMİR'in söz konusu ürünlerde AEA ülkelerine yaptığı ihracat göz ardı edilebilir” denilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı