Gündem Haberleri

  Arçelik, çocuklarla ‘gönül birliği’ yaptı

  Yazı ve fotoğraflar: Gaye GÜZELAY
  30.04.2004 - 21:31 | Son Güncelleme:

  Arçelik'in başlattığı 'Eğitimde Gönül Birliği' projesiyle, sekiz yıl içinde Türkiye'deki 290 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na (YİBO) ulaşılarak, bu okulların eğitim standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında Van'daki Saray YİBO'da kurulan kütüphanenin açılışı, 23 Nisan'da yapıldı.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2003-2004 öğretim yılı verilerine göre, Türkiye'deki 290 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda (YİBO), yaşları altı ile 14 arasında değişen yaklaşık 200 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu okullar ile, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan ve çeşitli sosyal, ekonomik ve ailevi sebeplerden dolayı gündüzlü okullara devam edemeyen çocuklara, ilköğretimi yatılı olarak okuma imkanı veriliyor.

  YİBO'lardaki şartlar, okulların eskiliğine ve öğrenci sayısına göre farklılık gösteriyor. Dörder kişilik odalarda kalan öğrenciler de var, 24 kişilik yatakhanede uyumak zorunda olanlar da. İki yıl önce açılan Van'daki Saray YİBO'nun en az 10 yıllık izlenimi veren görüntüsü, elektriklerin sık kesilmesine rağmen jeneratörün bozuk olması ve revirde sağlık görevlisinin bulunmaması, okullarda yaşanan sıkıntılara sadece birkaç örnek. Tüm YİBO'ların ortak sorunu ise temizlik.

  Arçelik'in geçtiğimiz 22 Mart'ta başlattığı 'Eğitimde Gönül Birliği' projesi ile, bu tablonun değişimine katkıda bulunmak amaçlanıyor. Sekiz yıl sürecek projeyle, bu okullarda okuyan 200 bin öğrenci ile altı bin öğretmene ulaşılması hedefleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı'yla işbirliği içerisinde yürütülecek kampanya, pilot bölge seçilen Van, Hakkari ve Iğdır'daki 26 YİBO'da başlatıldı.

  Proje kapsamında Van'daki Saray YİBO'da kurulan kütüphane, 23 Nisan'da açıldı. Van'daki Başkale, Çaldıran, Çatak ve Güzelkonak, Hakkari Merkez'deki Akçalı Köyü ve Geçitli YİBO'ları ile, Iğdır Tuzluca'daki Cumhuriyet YİBO'suna da kitap yardımı yapıldı.

  'Eğitimde Gönül Birliği' projesi, altı alt projeden oluşuyor. 'Gönüllü Aile Birliği' projesi ile, YİBO'ların bulunduğu illerdeki sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve özel sektör mensuplarının önderliğinde çalışacak gönüllü grupların oluşturulması amaçlanıyor. Böylece, ailelerinden uzakta yaşayan çocuklara manevi destek vermenin yanı sıra, projenin sürekliliğinin sağlanması hedefleniyor.

  'Öğrenci Bireysel Gelişim Programı' kapsamında, her okulda öğrencilerin ders dışı vakit geçirebilecekleri ve 'Bizim odalar' adını taşıyan mekanlar kurulacak. Öğrenciler, interaktif eğitim ve oyun araç gereçleriyle donatılacak bu odalarda kültürel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirebilecek. Bu odalarla ayrıca, evlerinden ve aile şefkatinden uzakta yaşayan çocuklar için sıcak mekanlar sağlanması amaçlanıyor.

  Proje herkese açık


  Proje Sorumlusu Yasemin Başçavuşoğlu, ‘‘Sivil toplum kuruluşları, gönüllüler ve yerel yönetimlerle birlikte çalışarak iyi bir örnek oluşturmayı, projeyi yaygınlaştırarak kalıcılığını sağlamayı amaçlıyoruz‘‘ diyor. Uzun vadede entegrasyonu sağlayarak yurtdışındaki ilgili fonlardan yararlanılmasını planladıklarını vurgulayan Başçavuşoğlu, projenin diğer kuruluşlara da açık olduğunu belirtiyor.

  Projede, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Berna Dengiz, Eski MEB Öğretmen Araştırma Geliştirme Daire Başkanı Dr. Yurdanur Atlıoğlu ve Alageyik Balcıoğlu, danışman olarak görev yapıyor.

  Projelerin hayata geçirilmesinde Arçelik, Vehbi Koç Vakfı (VKV), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile işbirliği yapılacak.

  Başarılı öğrenciye eğitim bursu

  YİBO'larda okuyan öğrencilerin genellikle yoksul, kimsesiz, aile ortamından uzakta büyüyen ve küçük yaştaki çocuklardan oluşması, öğretmenler açısından birçok güçlüğü de beraberinde getiriyor. 'Öğretmene Destek ve Eğitim Programı' ile, öğretmenlere eğitimdeki gelişmeler ve iletişimdeki yenilikler aktarılacak. Pilot illerdeki okullarda, 2004-2005 öğretim yılının başında eğitim uygulanacak. Başarı gösteren öğretmenlerin formatör olarak yetiştirilmesiyle, bilgilerini diğer meslektaşlarına da aktarmaları sağlanacak.

  YİBO'lardan mezun olduktan sonra liseye devam eden maddi olanaklardan yoksun başarılı ve özel yetenekli öğrencilere 'Arçelik Eğitim Bursu' verilecek. Burs ile, öğrencilerinin eğitimlerini sürdürmelerinin sağlanması ve alt sınıflardaki öğrencilerin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

  'Onlar da çocuktu' başlıklı iletişim projesi ile ise, öğrenciler örnek alabilecekleri iş, medya ve sanat dünyasından isimlerle bir araya getirilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı