GeriGündem Araştırmacı yazar Gündüz Artan vefat etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Araştırmacı yazar Gündüz Artan vefat etti

Mersinli araştırmacı yazar Gündüz Artan, vefat etti.

Alınan bilgiye göre, bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi gören ve Demirışık köyüne bağlı Mihrican yaylasındaki evinde dinlenen Artan, 75 yaşında yaşama veda etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mersinli araştırmacı yazar Gündüz Artan'ın vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında, Artan'ın vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirten Günay, şunları kaydetti: “Edebiyatımıza kazandırdığı eserleri ve yaptığı önemli araştırmaları ile daima saygıyla hatırlayacağımız merhum Gündüz Artan'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.”

GÜNDÜZ ARTAN KİMDİR?

Gündüz Artan 1934 yılında Tire'de doğdu. İstanbul Eğitim Enstitüsü'nü bitiren Artan, çeşitli illerde Türkçe öğretmenliği ve yöneticilik yaptı.

1956-1957 yıllarında Mersin Astsubay Ortaokulu'nda yedek subay öğretmen iken burada evlendi. 1981 yılında İzmir Buca Lisesinden emekli olunca Mersin'e yerleşti. Gazete ve dergilerde yazıları, şiirleri yayımlanan Artan, İçel Sanat Kulübü Onursal üyesiydi.

Göğüs kanseri olduğunun ortaya çıkmasından ardından “Beni bu şehir gürültüsü hasta ediyor. Son günlerimi çam ağaçlarının gölgesinde geçirmek istiyorum. Yayla havası istiyorum” diyerek Mihrican yaylasındaki evinde yerleşen Artan, haber ve görüşme taleplerini “Mersinliler beni hep sağlıklı halimle hatırlasın” diyerek geri çeviriyordu.

Araştırmacı yazar Ali Bilir, tarafından “Gündüz Artan'a Armağan-Mersin'de Aydın Olmak” adıyla yaşamı kitaplaştırılan Artan'ın, “Takma Ad, Soyadı, Rumuz Dizinleri”, “İçel Gezginleri”, “İçel Bibliyografyası”, “Mersin Basın Tarihi”, “Atatürk Mersin'de”, “İçel Tarihi, İşgalden Kurtuluşa”, “İçel Şairler ve Yazarlar Antolojisi”, “Şiir 1”, “Mersin, Gönüle Düşen Cemre”, “Mersin'de Yaşadılar”, “Mersin Tarihi Kronolojisi” ve “Bir Düş müydü O Mersin” adlı kitapları bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle