Gündem Haberleri

  Arap ülkeleri: İsrail duvarı durdursun

  Hürriyet Haber
  21.10.2003 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Arap ülkeleri, BM Genel Kurulu'na, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği güvenlik duvarının yasal olmadığını öngören bir karar tasarısını kabuletmesi çağrısında bulundu.

  Konuyu, dün öğleden sonra toplanan Genel Kurul gündemine getiren Arap ülkeleri, böylece ABD'nin geçen hafta BM Güvenlik Konseyi'nde kullandığı vetonun taraflı olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

  Genel Kurul'a sunulan karar tasarısında, uluslararası adalet divanının, İsrail'in söz konusu duvarı yıkmak zorunda olup olmadığını belirleyecek bir tavsiye kararı alması isteniyor.

  Diplomatlar, tasarının bugün oylanabileceğini belirtiyor. ABD, geçen hafta Konsey'e sunulan, İsrail'in güvenlik duvarı inşaatının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve duvarın yıkılması gerektiğini belirten karar tasarısını, terör örgütlerini teşhir ederekkınamadığı gerekçesiyle veto etmişti.

  BM Genel Kurulu'nda hiçbir ülkenin veto hakkı bulunmuyor, ancak Kurul kararlarının, BM Güvenlik Konseyi kararları gibi yaptırım gücü yok ve bunlar sadece uluslararası toplumun görüşünü yansıtıyor.

  İsrail, 150 kilometre uzunluğundaki güvenlik duvarının, intihar saldırılarını önlemek amacıyla inşa edildiğini iddia ederken, Filistinliler, kendilerine ait topraklar içinde yapılan duvarı, Filistin devletinin kurulmasını engellemeyi amaçlayan ve toprak gaspını öngören bir taktik olarak nitelendiriyor.

  İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Dan Gillerman ise Filistinlilerin tasarıyı, teröre son verme konusundaki sorumluluklarını yerine getirmekten kaçmak için BM Genel Kurulu'na götürdüklerini öne sürdü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı