GeriGündem Arap dünyasında Filistin borsası devrimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arap dünyasında Filistin borsası devrimi

Son dönemde Arap borsa dünyasında bir devrim yaşanıyor. Sebebi ise Filistin’in Nablus kentinde bulunan Al-Quds (Filistin Menkul Kıymetler Borsası).

New York Times'ın Pulitzer ödüllü yazarı Thomas Friedman yazısında görüşlerine yer verdiği Palestine Development and Investment şirketinin CEO’su Samir Hulileh, El Kuds’un birçok Arap ülkesindeki borsaları geride bıraktığını belirtti.

 

1999 yılında, 19 şirketin katılımıyla kurulan borsanın bünyesinde bugün 41 şirket bulunuyor. Borsaya bu yıl içinde sekiz şirketin daha katılımı bekleniyor. Hulileh, politik risk faktörü yüzünden borsadaki şirketlerin değerinden düşük fiyatlara sahip olduğunu, El Kuds’un fiyat kararsızlığına tahammül edebilen yatırımcılar için çok ideal bir borsa olduğunu belirtiyor.

 

Yakın zamanda El Kuds endeksini takip edecek yatırım fonlarının da işlem görmeye başlamasıyla, ABD’den Filistin’in güç kazanan borsanda işlem yapmak mümkün olacak. El Kuds, eski bir Dünya Bankası ekonomisti olan Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad’ın başlattığı geniş çaplı değişikliklerin bir parçası.

 

Bu devrim, Filistin’in sadece İsrail’e direnişini göstermeyi değil kendi ekonomisini kurmayı amaçlıyor. Bu sayede, bir gün profesyonel güvenlik gücü, etkin, şeffaf bir hükümete sahip olacak bir Filistin Devleti’nin kurulması önlemek İsrail için imkansız olabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle