Gündem Haberleri

  Arap Cemal tatile çıktı

  Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC hükümeti, başkenti çöplüğe çeviren belediye krizine müdahale ederek, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’na üç aylığına görevden el çektirdi. Muhalefet, müdahaleyi ‘demokrasiye darbe’ olarak niteledi. 150 milyon dolar borcu kimin ödeyeceği ise meçhul.

  KKTC hükümeti, 150 milyon lira borçla yaklaşık bir yıldır çalışamaz hale gelen başkent Lefkoşa Belediyesi’ne kanun gücünde kararnameyle el koyarak Başkan Cemal Bulutoğluları ile meclis üyelerini 3 aylık zorunlu izne gönderdi, tüm yetkileri ise, Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’ya verdi. Başbakan İrsen Küçük, belediyeye el koymaya “mecbur kaldıklarını” açıklarken, muhalefet ve medya operasyonu “darbe” diye niteledi.
  Hükümet önceki günkü kararı almadan önce başsavcılığa danıştığını açıkladı, ancak hukukçular, hükümetin seçilmiş belediye başkanını görevden alma ya da mecburi izne gönderme yetkisi bulunmadığını ve operasyonun anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor.

  Devrik Başkan: Bu film burada bitmez

  Krizin başrol oyuncusu “Arap Cemal” adıyla bilinen Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, “Bu film burada bitmeyecek, nasıl biteceğini onlara göstereceğim” diyerek mensubu olduğu iktidar partisi ve hükümete meydan okuyarak Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıkladı.
  Lefkoşa çöplük kent oldu

  Başkent Lefkoşa’yı, gölgede 40 derecenin üzerinde seyreden sıcaklıkta çöp yığınları nedeniyle yaşanmaz hale getiren kriz, yaklaşık bir yıldır devam ediyor. Sayıştay raporlarına göre Lefkoşa Belediyesi’nin batma nedeni, aşırı istihdam, ihale yolsuzlukları ve gereksiz harcamalar. Mali polisin hesaplarını incelediği belediyenin bine yakın çalışan da aylardır maaşlarını alamıyor. Çalışanların greve gitmesi, başkentte zincirleme sorunlara yol açtı. Çöpler toplanmayınca, salgın hastalık tehlikesi baş gösterdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı