Gündem Haberleri

  Arap Birliği: Suriye'ye yaptırıma gerek yok

  a.a.
  26.10.2005 - 18:03 | Son Güncelleme:

  Arap Birliği, BM'nin, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ilgili olarak BM soruşturmasında işbirliği yapmadığı gerekçesiyle Suriye'ye yaptırım uygulamaması gerektiğini bildirdi.

  Merkezi Kahire'de bulunan 22 üyeli Arap Birliği'nden yapılan açıklamada, “Arap Birliği, özellikle BM raporunda incelemenin sürmesi çağrısı yapılması göz önüne alındığında, tam olarak soruşturulmayan suçlamalar temelinde Suriye'ye yaptırım uygulamak için mantıki ya da hukuki bir neden görmüyor” denildi.
  Açıklamada, “yaptırımların olumsuz yan etkileri nedeniyle bölgenin sorunlarına yenilerini ekleyeceği” uyarısında da bulunuldu.

  Arap Birliği, Lübnan'ı, bağımsız ve özgür bir Arap ülkesi olarak kendi geleceğine karar vermede yasal hakkı bulunduğuna tam destek verdiğini de bildirdi.

  ABD, Fransa ve İngiltere BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyelerine, Hariri soruşturmasında tam işbirliği yapmazsa Suriye'ye karşı yaptırım uygulanması tehdidini içeren sert bir kararın kabul edilmesi için baskı yapıyor.
  Suriye yönetimi, BM soruşturmasında tam ve samimi bir işbirliği yaptığını bildirmişti.
  BM Soruşturma Komisyonu Başkanı Detlev Mehlis'in raporunda, Hariri'nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikasta kurban gittiği bildirilmişti.
  Raporda, Suriye hükümetinin Hariri suikastıyla ilgili BM soruşturmasında işbirliği yapmadığı da kaydedilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı