Gündem Haberleri

  Arap Birliği’nden Esad’a: Çekil

  Hürriyet Haber
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birliğin dışişleri bakanları dün Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi. Toplantının ardından Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım el Sani’nin açıkladığı planda Suriye lideri Beşar Esad’a yetkilerini yardımcısına devretmesi öneriliyor. Ayrıca iki hafta içinde ulusal birlik hükümeti kurulması ve 3 ay içinde hem parlamento hem de devlet başkanlığı seçimi yapılmasını da içeren pakette ayrıca yabancı gözlemci ve gazetecilerin ülkeye girişine izin verilmesi de isteniyor.

  BM’den yardım istendi

  Esad’ın Arap Birliği’nin bu önerilerini kabul etmesi beklenmiyor. Ancak birlik, yol haritasının meşruiyetini artırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden de siyasi ve teknik destek istedi.

  Öte yandan birlik, 26 Aralık’ta başladığı Suriye’deki gözlem misyonunu en az bir aylığına uzatıyor. Ancak Suudi Arabistan herhangi bir ilerleme görülmediği için kendi gözlemcilerini geri çekeceğini duyurdu. 165 kişiden oluşan ve Sudanlı general Muhammed el Dabi başkanlığındaki gözlem ekibinin süresi geçen perşembe sona ermişti. Muhaliflere göre 976 kişi Arap gözlemciler Suriye’deyken öldü.

  Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, El Arabiya’da açıklamalarının tamamının yayınlanmadığını söyledi. Kanal önceki gece Davutoğlu’nun, “Arap Birliği Suriye’deki krizi çözemez ve bir BM müdahalesi olursa, biz de destek vermeye hazırız” dediğini bildirmişti. Davutoğlu ise dün “Öncelikli tercihimiz Suriye’nin barışçıl biçimde çözüm bulmasıydı. Elbette çözüm olmazsa, sınırımıza dönük sığınma talepleri olursa, uluslararası sorun ortaya çıkar. O zaman da BM’ye insani olarak katkıda bulunuruz” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı