Gündem Haberleri

  Arap Baharı ters döndü

  Hürriyet Planet
  13.09.2012 - 18:19 | Son Güncelleme:

  Arap Baharı'nın en büyük destekçisi ABD'nin önceki gece Mısır ve Libya, bugün de Yemen'deki diplomatik misyonlarına yapılan saldırılar, İslamcı hareketlerin iktidara gelmesini sağlayan Washington'ın bu politikasının bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

  ABD'de çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaretler içeren "Müslümanların Masumiyeti" isimli filmin ateşlediği gösterilerin en şiddetlileri, Arap Baharı'nın neticesinde iktidar değişikliklerinin yaşandığı ülkelerden Libya, Mısır ve Yemen'de gerçekleşti.

  Bu durumun manidar olduğunu belirten uzmanlar, ABD'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika politikasını eleştirdi.

  Guardian yazarı Ian Black ABD'nin "rahatsızlık verse de bazı gerçeklerle yüzleşmesi" gerektiğini belirtti. Black, Kahire'de ve Bingazi'de yaşananların, Arap Baharı'nın devirdiği iki rejimin aslında bu ülke halklarını kökten dincilikten uzak tuttuğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

  Black'e göre, Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi ve Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek sabit fikirli diktatörler olsalar da, ABD'li diplomatlar o zamanlarda terörist saldırılara maruz kalmıyordu.

  “MUHALİFLERİ YANLIŞ TANIDILAR”

  Independent yazarı Patrick Cockburn de ABD Büyükelçisi Chris Stevens'ın öldürüldüğü Bingazi saldırısı ve Arap Baharı arasında bir bağ kurdu. Cockburn, makalesinde, Batılı medyanın Arap Baharı sırasında Kaddafi'nin güçlerini kötü, muhalifleri ise iyi olarak gösterdiğini, ama gerçeklerin bundan çok daha karmaşık ve çok daha farklı olduğunu belirtti.

  Cockburn, "Muhalifler, söylenenden çok daha anarşist ve çok daha saldırgandı. NATO'nun sağladığı hava desteği olmasaydı Kaddafi'ye karşı birkaç haftadan fazla direnemezlerdi. Ama o devrildiğinden beri muhalifler bir grup eşkıyaya döndü... Aslında (muhalifler) ABD veya Batı karşıtı değillerdi ama liderlerinin Batı yanlısı tavırlarına muhaliflerdi. Bu yüzden de Arap Baharı'nın başından beri, eski liderlerinin boyun eğdiği dışarıdan müdahale girişimlerini kabul etmeyeceklerini söylüyorlardı" diye yazdı.

  BU KEZ DE YEMEN BÜYÜKELÇİLİĞİNE SALDIRDILAR

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı