Gündem Haberleri

  Arap Baharı Obama’ya yaramadı

  Hürriyet Haber
  19.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, bugün Ortadoğu’ya yönelik tarihi konuşmalarından birini yapmaya hazırlanırken Pew Araştırma Merkezi’nin anketi, İslam coğrafyasında ABD ve Obama’nın kötü imajının devam ettiğini ortaya koydu. Obama ve ABD’ye giderek kötü bakan ülkeler arasında Türkiye, en üst sıralarda yer alıyor.

  TUNUS ve Mısır’da devlet başkanı düşüren, Libya’da iç savaş çıkartan ‘Arap Baharı’, İslâm coğrafyasında ABD’nin imajını düzeltemedi. Bu ülkelerde demokratik hak arayışıyla ayaklanan muhaliflere açık destek veren ABD, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da kan kaybetmeye devam etti.
  Pew Araştırma Merkezi’nin yayınladığı geniş çaplı anketin sonuçları, Obama yönetimini düşündürecek kadar çarpıcı. “Barack Obama’yı beğeniyor musunuz” sorusuna “Evet” yanıtı verenlerin oranı, birçok ülkede 2010 yılına göre geriledi. Türkiye’de Obama’ya ‘güvenenlerin’ oranı ve ABD’yi olumlu görenlerin oranı 7 puan gerileyerek yüzde 10’a düştü. Ürdün’de Obama’ya destekte düşüş yüzde 8, Pakistan’da yüzde 6, Obama’nın çocukluğunu geçirdiği Endonezya’da yüzde 5, Lübnan’daysa yüzde 3 dolayında oldu. Mübarek’in devrildiği Mısır’da ve Filistin coğrafyasında yükseliş, yüzde 3’le sınırlı kaldı.

  Esad’a yaptırım kararı çıktı

  ABD Başkanı, George W. Bush’tan sonra gelen yönetim olarak, dünyanın hemen her kıtasından büyük destek görmesine karşın, olumlu yaklaşımın zaman içinde değişmesini endişeyle izliyor. Obama, bugün “Arap Baharı” başta olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı ilgilendiren konuları kapsayan çok önemli bir konuşma yapacak. Konuşmanın içeriğine ilişkin bazı spekülasyonlar yapılsa da, mesajların neler olacağına ilişkin kuşkular bulunuyor. Sözgelimi İsrail’le Filistin arasındaki çıkar çatışması konusunda Filistin’den yana tavır alacağı doğrultusunda birkaç gündür dillendirilen iddialar, dün yalanlandı.
  Öte yandan ABD yönetimi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve 6 üst düzey yetkili için yaptırım kararı aldı. Varsa ABD’deki malvarlığının dondurulmasını da içeren kararla Esad’ın “ya demokrasiye geçmesinin ya da iktidarı bırakmasının” hedeflendiği savunuluyor.

  Şeriat istemem, hukuk İslam’la uyumlu olsun

  PEW Araştırma Merkezi’nin ortaya koyduğu 2011 verileri, Türkiye’deki toplumsal dönüşüme ilişkin
  ilginç işaretler taşıyor. Obama’ya güvenin azalması, ABD’nin imajının hissedilir oranda gerilemesinin yanı sıra ankette Türkiye ile ilgili eğilimler şöyle:

  En iyi rejim demokrasidir...... yüzde 66
  Bazen anti demokratik yönetimler daha iyidir....yüzde 21
  İslami köktencilere yakın hissediyorum...yüzde 24
  Şeriat esas alınmalıdır............................................yüzde 8
  Yasalar İslami değerlere uymalı, her konuda Kuran öğretisine uymak şart değil...yüzde 45
  Hukuk, Kuran’dan etkilenmemeli...yüzde 34
  Hamas’a olumlu bakıyorum........yüzde 10

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı