Gündem Haberleri

  Aramıza hoşgeldin Y.O.

  Eda BERKBAYRAK-Turaç TOP-Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DH
  03.10.2003 - 01:47 | Son Güncelleme:

  HIV taşıyıcısı 7 yaşındaki Y.O, okulunda artık yalnız değil. Y.O, sınıfında ilk kez dışlanmamanın, diğer arkadaşlardıyla hep birlikte olmanın insanca onurunu, mutluluğunu duydu. Y.O, dün sabah 20 arkadaşıyla derse başladı.

  Erken saatlerde Şerif Remzi İlköğretim Okulu'na velileriyle gelen çocuklar, arka bahçede sıraya girdi. Y.O'nun sınıfı 1/B'nin sırasında 17 öğreci yerini aldı. Öğrenciler, ‘‘Andımız’’ı okuduktan sonra sınıflarına girdi. Yine Y.O'nun sınıfından 3 öğrenci sıraya girmeden doğruca sınıfa geçti. Y.O, anne babası Neşe ve Nazif O. ile okula gelerek sıraya girmeden doğrudan sınıfına geçti. Zilin çalmasının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, yaklaşık 15 dakika, veliler, öğretmenler ve okul yöneticileriyle görüştü. Aydoğan, ‘‘Şu anda sınıfta 21 öğrenci var, ama ben artacağını düşünüyorum. Buradaki ortam normalleşiyor. Zamana ihtiyacımız var. Diğer velilerin gelmemesinin nedenini basının gösterdiği yoğun ilgiye bağlıyorum. Eminim ki daha sonra onlar da çocuklarını gönderecek’’ diye konuştu. Aydoğan, sınıftaki 10 velinin çocuklarının kaydını okuldan aldığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığını ifade ederek, ‘‘Henüz böyle bir girişim yok’’ dedi.

  Baba Nazif O. üçüncü ders sırasında okuldan çıkarak oğluna iki kurşunkalem aldı. Nazif O. ‘‘Oğlum çok mutlu. Okulda tam bir sevgi çemberi oluştu. Okulun maskotu oldu. Teneffüslere çıkmamasının nedeni de bu sevgi çemberi. Teneffüs zili çaldığında öğrenciler Y. ile konuşmak için etrafını sarıyor, o da dışarı çıkamıyor. Ailelerle irtibat halindeyiz. Güzel dostluklar oluşmaya başladı. Keşke bu olaylar hiç olmasaydı. Demek ki yaşanması gerekiyormuş’’ diye konuştu.

  Başından itibaren çocuklarını okula göndermeyen velilerden Seval Yorulmaz ise hálá kaygılı olduğunu belirterek ‘‘Bugün kızım Beyza'yı okula getirdim. Ancak tam olarak ikna olmuş değilim. Biz yine çok rahat değiliz, ama çocuğum okula gelmeye devam edecek’’ dedi. Dördüncü dersin sonunda çocuklar, sınıf anneleri, rehber öğretmen Gözde Yenisey eşliğinde ilk kez teneffüse çıktı. Y.O. arkadaşlarıyla el ele tutuşarak dolaşıp oynadı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı