Gündem Haberleri

  ’Arama emirsiz’ aramaya durdurma

  Hürriyet Haber
  18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay, Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği'ndeki, "Karar alınmadan yapılacak aramayı" düzenleyen ve polise bu konuda geniş yetki veren hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Danıştay, tedbir mahiyetinde yapılacak üst araması için ise karar alınmasına gerek olmadığına dikkat çekti.

  İstanbul Barosu'nun yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı davada ilk aşamayı sonuçlandırdı. Danıştay 10. Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmesi durdurulan hükümler, "Hakkında tutuklama kararı, yakalama emri veya zorla getirme kararı bulunan kişiler ile hakkında gıyabi tutuklama kararı verilenlerin", yakalanması amacıyla konutunda, işyerinde, yerleşim yerinde, bunların eklentilerinde ve aracında yapılacak aramada, ayrıca "arama kararı ya da arama emri aranmayacağını" düzenliyordu.

  Danıştay'ın bu kararıyla "arama emrine" gerek duyulmadan CMK'ya dayanarak, polisin yapabildiği bu tip aramalar durdurulmuş oldu. Kararda, "Bir kişinin, Anayasa'da sayılan sebeplere bağlı olarak hürriyetinin kısıtlanması, bu kişinin, Anayasal güvence altına alınan haklardan ve bu haklarla ilgili güvencelerden mahrum edilebileceği anlamına gelmemektedir" denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı