Gündem Haberleri

  Aram Tigran'ın mezarına Diyarbakır toprağı gitti

  Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR,(DHA)
  13.08.2009 - 14:22 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yunanistan’da yaşamını yitiren ve vasiyet ettiği Diyarbakır’da toprağa verilmesine Türk vatandaşı olmadığı gerekçesiyle izin verilmeyen Aram Tigran’ın Brüksel’deki mezarına Diyarbakır’dan toprak götürdü.

  Yunanistan’da yaşamını yitiren Ermeni asılı sanatçı Aram Tigran, Diyarbakır’da toprağa verilmeyi vasiyet etti. Ancak Türk vatandaşı olmayan Tigran’ın Diyarbakır’da gömülmesine izin çıkmayınca, ailesi de Belçika’nın başkenti Brüksel’te toprağa vermeyi kararlaştırdı. Tigran için Diyarbakır’da hazırlanan ancak boş kalan mezarından toprak alan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bugün Brüksel’e gitti. Baydemir, Brüksel'de yarın toprağa verilecek olan Aram Tigran’ın mezarına götürdüğü Diyarbakır toprağını dökecek.

  Osman Baydemir, Aran Tigran için Diyarbakır'da hazınlanan mezar başında dün tören yapmıştı. Baydemir, bu törende yaptığı konuşmada, Tigran’ın vasiyetinin yerine getirilememesini eleştirip, Diyarbakır’a gelemiyor ama Brüksel’e gidiyor. Orada defnedilecek. Kendisi toprağına kavuşamadı izin vermediler. Ama müsadenizle biz sizin adınıza bu kabirde sembolik de olsa özlem duyduğu vasiyetini ettiği, toprağı kabrine götüreceğiz” demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı