Gündem Haberleri

  Arafat'ın mezarı açılacak

  Hürriyet Planet
  04.07.2012 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Efsanevi Filistinli lider Yaser Arafat’ın radyoaktif bir maddeyle zehirlendiği iddiaları üzerine, dul eşi Suha Arafat, mezarın açılması için çağrı yaptı. Suha Arafat’ın çağrısının ardından Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, konuya ilişkin soruşturma komitesi oluşturulmasını istedi.

  Yaser Arafat’ın dul eşi Suha, Filistin Yönetimi’ne eşinin Ramallah’taki mezarının açılmasına izin verilmesi için talepte bulundu.

   

  Suha Arafat, “Filistin Yönetimi’nin Yaser’in neden öldüğünü keşfetmeye çalıştığını biliyorum. Elimizde çok kesin, çok önemli sonuçlar var” dedi.

   

  Suha Arafat’ın çağrısı Filistin Yönetimi’nden de destek gördü. Laboratuvardan gelen açıklamanın üzerine Filistin Devlet  Başkanı Abbas'ın harekete geçtiği ve Arafat'ın ölüm nedeninin tam olarak aydınlatılması amacıyla bir soruşturma komitesi oluşturulması ve yeni raporların  incelenmesi için talimat verdiği bildirildi.

   

  Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, Filistin Yönetimi’nin “Arap ülkelerindeki başka ülkelerdeki bilimsel uzmanlığı” kullanarak bulguları değerlendireceğini söyledi.

   

  EŞYALARINI SUHA ARAFAT VERMİŞTİ

  El Cezire, dün dokuz aydır devam eden bir araştırmanın sonucunda Arafat’tan geriye kalan eşyalarda aşırı yüksek miktarda radyoaktif madde izlerine rastlandığını duyurmuştu.

   

  Suha Arafat tarafından El Cezire'ye teslim edilen giysilerde, iç çamaşırlarında ve diş fırçasında nadir görülen polonyum maddesinin izlerini bulan Lozan merkezli Radyofizik Enstitüsü uzmanları, Arafat’ın kemiklerinin incelenmesinin zehirlenme iddiaları konusunda daha net bir bilgi vereceğini belirtmişti.

   

  Arafatın mezarı açılacak ARAFAT’IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MÜTHİŞ İDDİA

   

  Ebu Rudeyna, “Bu konuyu araştırmamamız için herhangi bir siyasi ya da dini sebep yok. Arafat’ın naaşı da güvenilir tıbbi ve bilimsel yetkililerce mezardan çıkarılabilir” dedi.

   

  "KOMİTE KURULSUN"

  Filistin Yönetimi’nin başmüzakerecisi Saeb Erekat da Arafat’ın ölümünün soruşturulması için bir uluslararası komite kurulması için çağrıda bulundu.

   

  Lübnan’ın 2005 yılında öldürülen eski başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastla ilgili kurulan komiteye benzer bir birimin zorunluluk olduğunu belirterek, “Bunu ilk olarak BM Güvenlik Konseyi gündemine getireceğiz. Umuyorum herkes bizimle işbirliği yapar çünkü gerçeklerden başka bir şeyi aramıyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı