Gündem Haberleri

  Arafat'ın eşi suç duyurusunda bulunacak

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  31.07.2012 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Fransa’da tedavi görürken, 11 Kasım 2004’te, 75 yaşında, Paris yakınlarındaki Percy Askeri Hastanesi’nde ölen Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’ın dul eşi Süha Arafat, suikast iddialarıyla ilgili bugün Fransız Nanterre adli makamlarına suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

  El Cezire’nin, Yaser Arafat ile ilgili yayınlanan bir belgeselde, Arafat’ın özel eşyalarında çok yoğun miktarda "polonyum" bulunduğunu açıklaması Arafat’ın "Eşim öldürüldü" iddialarını yeniden alevlendirmişti. Süha Arafat hukuk savaşı için Fransa’yı mekan seçti.


  Paris yakınlarındaki Nanterre Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan Süha Arafat, "Arafat’ı İsrail öldürdü" iddialarına rağmen, "Kimseyi suçlamıyorum, ne bir devlet, ne bir grup, ne bir şahıs. Sadece olayın açığa çıkarılmasını istiyorum" dedi. Arafat’ın başvurusunu Nanterre’de Sarkozy’ye yakınlığı ile bilinen tartışmalı savcı Philippe Courroye alacak. Tecrübeli savcı, Fransa’nın hukuki olarak bu dosyayı görüşüp görüşemeyeceğine ve talebin gerekçelerinin soruşturma açmak için yeterli olup olmadığına karar verecek.

  İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİNİN ZEHRİ: POLONYUM

  Temmuz ayı başında bir İsviçre laboratuvarı tarafından yapılan ve El Cezire televizyonunda yayınlanan analiz sonuçlarına göre, Arafat’ın eşyalarında, bazı gizli servis örgütleri tarafından kullanılan ve ölümcül radyoaktivite taşıyan polonyumdan aşırı miktarda bulunduğu tespit edildi.

  Polonyum, 2006 yılında da eski Rus ajanı Alexandre Litvinenko’nun zehirlenmesinde kullanılmıştı. Arafat’ın ölümü de büyük şüphe uyandırmış, doktorlar Arafat’ın ölüm nedenini belirleyememiş, eşi Süha Arafat, El Cezire’ye yaptığı açıklamada "Eşim öldürüldü, Amerika ve İsrail onu barışın önünde bir engel olarak gördüğü için zehirledi. Arafat Filistin devletini görmek istiyordu, bu nedenle ondan kurtuldular" demişti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı