Gündem Haberleri

  Araç plaka sorgulama nasıl yapılır? SMS ile araç plaka sorgulama, Tramer sorgulama, araç hasar kaydı sorgulama

  Hürriyet Haber
  31.07.2015 - 17:36 | Son Güncelleme:

  Araç borç sorgulama, tramer araç hasar kaydı ve araç plaka sorgulama işlemlerini online olarak yapmak artık çok basit. Mobil ve online uygulamalar ile araç plaka sorgulama işlemlerini ve tramer hasar kaydının olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Detaylar haberimizde..

  Araç hasar kaydı sorgulama ikinci el araba alım satım işlerinde sıkça kullanılan bir işlemdir. Satıcı ve alıcı bahse konu olan aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını ve herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını bu sayede güvenilir kaynaklardan öğrenmiş olurlar.


  TRAMER SORGULAMA


  Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olarak bilinen kurumun kısaltmasıdır. Bu sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposu olarak değerlendirilebilir. Tramer sorgulama ile araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi aracın ağır bir hasarı olup olmadığını görebilir, kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.

  Tramer Üzerinden Yapılan Sorgulamalar

  Araç hasar kaydı sorgulama
  Mağdur bilgileri sorgulama,
  Araç trafik poliçesi sorgulama
  Araç kasko poliçe sorgulama
  Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulama,

  Tramer sorgulama, sürücülerin ve yeni araç sahibi olacakların kafasındaki birçok sorunun cevaplanmasına yardımcı olur. Örneğin; belli bir bütçe ayrılarak alınacak olan 2.el aracın bir hasarı
  olup, olmadığı öğrenilebilir.


  TRAMER SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  Tramer de yapılmak istenen işleme (araç hasar sorgulama, mağdur bilgileri sorgulama, araç trafik poliçesi sorgulama, araç kasko poliçesi sorgulama) göre sorgulama şekli ve sorgulamada verilecek bilgiler değişmektedir.


  Araç sorgulama linki
  https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama

  Araç borç sorgulama linki
  https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

  Araç hasar sorgulama linki
  http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx

  Araç sigorta sorgulama linki
  http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/TrafikPoliceSorgula.aspx

  Tramer sorgulama linki
  http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx

  Araç plaka sorgulama nasıl yapılır SMS ile araç plaka sorgulama, Tramer sorgulama, araç hasar kaydı sorgulama

  ARAÇ PLAKA SMS İLE SORGULAMA

  Bu yöntem GSM şirketleri ile anlaşılarak kısa mesaj yolu ile araç hasar durumu öğrenme hizmetidir.

  OTOKONTROL5664
  Uygulaması ile vatandaşların "araç hasar, araç detay, değişen parça, poliçe, kaza ve mağdur bilgilerine", aracıya gerek kalmaksızın kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.
  Turkcell, Avea, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell, Avea, Vodafone "5664"e mesaj atarak sorgulayabilirsiniz.


  5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için şu şekildedir:
  Hasar 4.00 TL
  Araç Detay 4.00 TL
  Parça Detay 4.00 TL
  Tutanak 4.00 TL
  Trafik 4.00 TL
  Kasko 4.00 TL
  Mağdur 4.00 TL


  Hasar Geçmişi Sorgulama

  Plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.


  Araç Detay Bilgisi Sorgulama


  DETAY boşluk Plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE5664'e gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelsin.


  Değişen Parça Bilgisi Sorgulama

  Eksper raporuna göre aracta değişen parça bilgileri sorgusu için: PARCA yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, boşluk bırakın,kaza tarihini yazın TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri anında cebinize gelsin.


  Tutanak Bilgisi Sorgulama

  Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için: KTT yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Kazaya karışanların kusur oranları cebinize gelsin. Bu servis ile kazaya karışanların kusur oranlarını da öğrenebilirsiniz.


  Poliçe Bilgisi Sorgulama

  Trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulamak için: TRAFIK ya da KASKO yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Araca ait poliçe bilgileri anında cebinize gelsin.


  Mağdur Bilgisi Sorgulama

  Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için: MAGDUR yazın bosluk bırakın, TC Kimlik No'sunu yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisi cebinize gelsin.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı